Diyarbakır Barosu: ''Biz barış dileğiyle fenerleri uçuracağız. Kardeşlik dileğiyle, devam eden açlık grevlerinin barışçıl şekilde sonuçlanması, Kürt meselesine demokratik bir çözüm için bu etkinliğe katılıyoruz.''

DİYARBAKIR DİLEK TUTTU…
Bu yıl ikincisi düzenlenen Dilek Feneri Festivali’nde, Diyarbakır’ın gökyüzü ışıl ışıl oldu. Fener uçuranlardan kimisi kişisel, kimisi ise toplumsal dilek tuttu.

Dicle Nehri Vadisi’nin üzerinde akşam saatlerinde uçurulan yüzlerce Fenerlerin uçurulma nedeni: ‘Bir dileğim var’ sloganı… Düzenlenen festival, yüzlerce kişiyi tarihi On Gözlü Köprü üzerinde buluşturdu.

Festival farklı yörelerin dans gösterisiyle başladı. Uzak yörelerin dansları büyük ilgi topladı. Festivali düzenleyenler arasında bulunan Tigris Bisiklet Kulübü başkanı Ali Alioğlu, ilk festivaldeki dileklerinin kabul olmasının ardından festivali sürdürmeye karar verdiklerini söyledi.

Dileğimiz:
‘Toplumda daha güzel, daha huzurlu ortamın gerçekleşmesi.’

Ali Alioğlu: ”İlk festivalde Kırklar Dağı’nın tepesine dikilen binaların yıktırılmasını dilemiştik ve bu dilek gerçekleşti. İkincisini de toplumda daha güzel, daha huzurlu ortamın gerçekleşmesi adına yaptık. İlkinde beklediğimizin çok üstünde insan katıldı. Bunu üzerine halkın bu tür etkinliklere ihtiyaç duyduğunu, bunu özümseyerek yaptığını gördük. Biz de bu ihtiyaca karşılık vermek için bir kez daha yaptık.”

Festivalin organizatörleri arasında Diyarbakır Barosu da vardı…

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın:
”Böylesi sorunlu bir coğrafyada bu tür etkinlikler zaman zaman nefes almamıza vesile oluyor. O açıdan bu tür etkinlikleri önemsiyoruz. Biz barış dileğiyle fenerleri uçuracağız. Kardeşlik dileğiyle, devam eden açlık grevlerinin barışçıl şekilde sonuçlanması, Kürt meselesine demokratik bir çözüm için bu etkinliğe katılıyoruz.”

Havanın kararmasının ardından, yüzlerce fener aynı anda gökyüzüne bırakıldı. Dicle Vadisinin üzeri bir anda ışıl ışıl oldu.

Fenerlerini uçuranlar, uzun süre gökyüzünde oluşan renk cümbüşünü izledi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: