GÜNDEM

Obez ve İleri Derece Obez…

”Sonuçlara göre, eğitim düzeyi düşük olan, egzersiz yapmayan, sigara içen ve sık hipoglisemi yaşayan diyabetlilerin kan şekerleri daha kötü durumda.”

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Başkanı Prof. Dr. Füsun Saygılı…

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Başkanı Prof. Dr. Füsun Saygılı:
”Bireylerin vücut kitle endeksi 30’un üzerindeyse obez, 40’ın üzerindeyse ileri derece obez kabul edilir. Türkiye’de her üç kişiden birinin obez olduğunu söyleyebiliriz.”

TEMD tarafından Belek turizm merkezinde düzenlenen ’41’inci Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’ çok sayıda bilim insanın katılımıyla başladı.

Füsun Saygılı: ”Sık görülen hastalıklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar yaygın durumda. Bu hastalıkların bilinen yanlışlarını düzeltmek için buradayız. Diyabet, D vitamini eksikliği, tiroid hastalıkları ve obezite en sık görülen önemli hastalıklar. Obezite dünyada hızla artıyor ama Türkiye’de bunun daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz.”

”Türkiye’de 2000 ve 2010 yıllarında yapılan bir araştırmada, obezite hızının yüzde 50 arttığı ve erkeklerde ikiye katlandığı ortaya konuldu. Obeziteyi vücut kitle endeksiyle hesaplıyoruz. Bireylerin vücut kitle endeksi 30’un üzerindeyse obez, 40’ın üzerindeyse ileri derece obez kabul ediliyor.”

Füsun Saygılı: ”Ülkemizdeki obezite hastası oranı yüzde 32. Hastalığın tanısını bel çevresi ölçümünü alarak da koyabiliyoruz. Endeks: kadınlarda 90, erkeklerdeyse 100 santimetre.”

 TEMD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Sönmez:
”Türkiye’de her 8 kişiden biri diyabet hastalığına yakalanmış durumda ve ülkenin sağlık bütçesinin 4’te 1’i buna harcanıyor.
Türkiye’de diyabetin kontrolü sıkıntılı… Kadınların durumu daha kötü. İşin zemininde obezite hastalığı var. Türkiye’de her 100 diyabet hastasından 90’ı kilolu veya obezite hastası.”

Alper Sönmez: ”Obezlerde kan şekeri kontrolü zor. Sonuçlara göre, eğitim düzeyi düşük olan, egzersiz yapmayan, sigara içen ve sık hipoglisemi yaşayan diyabetlilerin kan şekerleri daha kötü durumda. TEMD çalışmasının bir başka çarpıcı verisi de özel sağlık kurumlarında takip edilen diyabet hastalarının devlet veya üniversite hastanelerindekine göre daha iyi metabolik kontrollerinin olduğudur. Bu durumun özel merkezlerde hastalara ayrılan zamanın daha fazla olması ve bu hastaların daha yüksek gelir ve eğitim düzeyleri olmasıyla ilgili olduğunu düşünüyoruz.”

 Sönmez: ”Sivil toplum kuruluşları, basın, Sağlık Bakanlığı ve meslek örgütleri el ele verip Türkiye’de diyabet yönetiminin daha iyi hale getirilmesi için doğru adımları atması gerektiğini ifade etmek isterim.”

ABD Başkanı’nın yıllık sağlık taramasından geçirilen Donald Trump’ın geçen yıla göre kilo aldığı ve artık klinik olarak obez kategorisine girdiği saptandı.

Beyaz Saray’ın açıkladığı son çek-up sonuçlarına göre Donald Trump geçen yıla göre 1.8 kilo aldı.

190 metre boyundaki Başkan artık tartıda 110 kilo çekiyor.

Vücut kütle endeksi de 30.4’e yükseldi. 30’dan yukarısı obez sayılıyor.

Klinik olarak obez kategorisine girmiş bulunan Trump’ın buna rağmen sağlığının iyi olduğu ve kolestrolünün düştüğü belirtildi.

Doktoru Sean Conley “Başkan’ın genel sağlığının çok iyi durumda olduğunu teşhis ettim” dedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top