Maçoğlu: ''Dünyanın kaynakları israf ediliyor. Dünyanın servetinin yarısının bir avuç kişiye ait olması insanlarda adalet ve eşitlik imkanı bulunmadığı hissiyatı yaratıyor. biz sosyalistler bu zihniyetle mücadele eden politikaların mümkün olduğunu göstermek istiyoruz."

İngiliz gazetesi The Independent: ‘Yoksulların temel ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması fikrinden hareket eden ‘Komünist Başkan’..

The Independent: Yoksulların temel ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması fikrinden hareket eden ‘Komünist Başkan’ aynı zamanda tarım, ulaşım ve turizm planlarıyla ekonomiyi canlandırıp istihdam yaratarak Tunceli’den genç nüfus göçünü engellemeyi amaçlıyor…

Türkiye Komünist Partisi’ne (TKP) önce Ovacık ilçesi, sonra Tunceli ili belediye başkanlığını kazandıran Maçoğlu:
”Model oluşturacak bir sosyalist şehir yönetimi hedefliyorum. Temel ihtiyaçlar bedava karşılanabilir olmalı.”

Zazaca Dersim denilen Tunceli’de işsizlik yüzde 60’a ulaştı…

The Independent: AKP, 2016’da HDP’li seçilmiş belediye başkanını görevden alıp yerine kayyım atadı. Kayyımın ilk icraatı: belediye meclisinin etrafını güvenlik gerekçesiyle beton duvarla çevirmek oldu. Maçoğlu bu duvarı yıktırıp üst aramada kullanılan röntgen makinelerini kaldırarak yerel yönetimle halk arasındaki engelleri kaldırdırdı…

 Türkiye’de komünizmi öcü olmaktan çıkarmak istiyor.

The Independent: Tunceli Belediyesi’nin makam araçlarını satmayı planlayan ve kendi arabasını kendi kullanarak işe gidip gelen Maçoğlu, Ovacık belediye başkanıyken 2014 yılında komünist yönetimlerin başarısını analiz etmek için Küba, Venezüella ve Çin’i ziyaret etti. Türkiye’de komünizmi öcü olmaktan çıkarmak istiyor.
– Belediyenin gelir gider bilançocunu başkanlığa pankart gibi astı,
– Evden işe bedava toplu taşıma koridorları kurdu,
– Kolektif tarımla üreticiden tüketiciye doğrudan satışı sağladı. – Erdoğan’ın KHK’lerle işten attırdığı öğretmenlere süt ve arıcılık işletmeleri açmalarına mali yardımda bulundu.
– Devlete ait arazide nohut, fasulye, mercimek ve patates yetiştirip geliriyle yoksul öğrencilere burs verdi.

Temel ihtiyaçlar ücretsiz karşılanmalı.’

Maçoğlu: ”Artık bu programı tüm Tunceli’ye yaymak, -örneğin şehir merkezinde bedava toplu taşıma rotaları kurmak-. Herkes için yaşam kalitesini düzeltmek istiyoruz, ama yoksul halkı desteklemeliyiz. Temel ihtiyaçlar ücretsiz karşılanmalı. Benim temel fikrim bu.”

”Uygulamak istediğim programlardan biri, köylülere tohum dağıtıp devlet arazisinde ekmelerini sağlayarak kolektif çiftçilik alanları oluşturmak. Çiftçilik alanları oluşturmak istiyoruz ki, insanlar kendi ürünlerini yetiştirebilsin.”

Sol Siyaseti Cazibesi…

Maçoğlu: ”Tunceli’ye daha fazla turist çekmek istiyorum. Bunun için bir dizi kültürel etkinlik düzenlemeyi, Tunceli’nin güzelliklerini daha iyi pazarlamayı ve bölgenin kendine özgü sol siyasetini merak eden ziyaretçileri cezbetmeyi vaat ettim.”  

The Independent: Türkiye’nin sistem karşıtı şehri Tunceli’de Türkiye’nin tamamında kopyalanamayacak emsalsiz bir sol siyaset geleneği bulunuyor. Doğunun bu Alevi Kürt nüfuslu şehrine sosyalizm cuk oturdu. Hatta Fatih Mehmet Maçoğlu’nu ABD’de geleneksel siyaseti sallayan Demokrat Parti’nin sol kanadından genç kadın milletvekili Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) ile kıyaslayanlar var…

Biz sosyalistler…

Belediye meclisinde konuşan Maçoğlu: ”Dünyanın kaynakları israf ediliyor. Dünyanın servetinin yarısının bir avuç kişiye ait olması insanlarda adalet ve eşitlik imkanı bulunmadığı hissiyatı yaratıyor. biz sosyalistler bu zihniyetle mücadele eden politikaların mümkün olduğunu göstermek istiyoruz.”

”Sürekli halkla temas durumundayım, ayaklarım yere basar halde. En iyi fikirleri, seçmenlerin ihtiyaçlarını dinleyerek buldum.İnsanları dinliyorum. Dinliyorum ve ne istediklerini anlıyorum, sonra da bunları karşılamak için elimdeki araçların ne olduğuna bakıyorum.”

BÜYÜK İŞLER VE KÜÇÜK DÜŞLER

Maçoğlu: “Büyük şeyler başarmaya uğraşırsın ama her zaman elinden gelmeyebilir. Bizim yapmaya çalıştığımız, insanların küçük rüyalarının gerçekleşmesini sağlamak”

”Birkaç ay içinde İngiltere’ye gidip yurtdışındaki seçmenlerimle buluşacak ve ilerlemeci siyasetin Türkiye’nin taşrasındaki kitlelere ve ötesine nasıl hitap edebileceğime dair kendi görüşlerimi yaymaya çalışacağım.”

Kaynak

tr.sputniknews.com

https://www.cafemedyam.com/2019/04/23/sosyalizim-getirebilir-mi/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: