Diyarbakır Yenişehir kayyumu, ne yapmamışki(!)

Diyarbakır Yenişehir kayyumunun Erdoğan ve Süleyman Soylu’nun ağırlanması için 81 bin TL harcama yaptığı ortaya çıktı.

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Diyarbakır Yenişehir Belediyesi eş başkanları Selim Kurbanoğlu ve Ülkü Baytaş, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmıştı.

8 Aralık 2016’da belediyeye kayyum atandı. İlk olarak Kaymakam Mehmet Özel, daha sonrasında Serdar Kartal kayyumluk görevine getirilmişti.

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 62.32 oy alarak yönetimi devraldı, ardından kayyumun harcamaları ve belediyeyi soktuğu borç açığa çıktı.

Kayyumun sadece 2019’un 3 ayında yaptığı ödemeler ve aldığı krediler dikkat çekici. Kayyum:
1-) İller Bankası’ndan ‘yapım işleri’ adı altında 25 milyon 520 bin lira, 2-) Ziraat Bankası’ndan ise ‘yatırım ve cari giderler’ adı altında 3 milyon lira kredi aldı.
3-) Belediyenin birçok taşınmazını farklı kurum ve vakıflara tahsis etti.

16 ayrı ihaleye 27 milyon 587 bin lira para harcandı.

1-) Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı 22 okulda ‘Z Kütüphane’ yapımı,
2-) 27 okulda özel öğretim sınıfı yapımı,
3-) Seyit Battal Gazi Yatılı Kız Hafızlık ve Kur’an Kursu yapımı,
4-) Üçkuyular Mahallesi’nde camii yapımı,
5-) İlim Yayma Cemiyeti’ne ait Hz. Fatma Yatılı Kız Hafızlık ve Kuran Kursu yapımı,
6-) Öz Yurt Binası Sultan Abdülhamithan Yatılı Kız Kuran Kursu onarımı, 7-) 16 kuran kursu ve bir caminin onarımı,
😎 Hamidiye Külliyesi, Sevgi Evleri yapımının da aralarında bulunduğu 16 ayrı ihaleye 27 milyon 587 bin lira para harcandı.
9-) 7’nci Kolordu Komutanlığı’na hibe edilmek üzere 44 bin 561 ve 4 bin 64 liraya mobilya alımı…

10-) Özel Kalem Müdürlüğü tarafından Süleyman Soylu’nun katıldığı Hamidiye Külliyesi’nde düzenlenen açılış töreninin duyurulması için 105 bin 388 lira, açılış törenine ise 669 bin 339 lira harcandı. 

11-) Erdoğan’ın 9 Mart’ta Diyarbakır’da düzenlediği seçim mitinginin duyurulması için yapılan afişlere de 66 bin 719 lira harcandı.

12-) Fidanlık Piknik Alanı’nda kullanılmak üzere 4 kalem mobilyaya 88 bin 947 lira harcama yaptı. Harcama yaptığı Fidanlık Alanı ise 10 yıllığına İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis etti. Alanın 10 dönümünü de Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ne 25 yıllığına tahsis etti.

13-) Terziyan Gaffar Okan İlkokulu’nun bahçesinde bulunan Yas Evi ve Elidolu Köyü Yas Evi’ni 25 yıllığına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne,

14-) Fabrika mahallesinde bulunan prefabrik binayı 5 yıllığına İlçe Müftülüğü’ne,

15-) Fabrika mahallesinde bulunan Hz. Hatice Kadın Meslek ve Eğitim Merkezi ile aynı mahallede bulunan bir binayı 25 yıllığına Kaymakamlığa,

16-) Ofis semtinde bulunan 810 parsel alanı 25 yıllığına Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA),

17) ilçenin farklı mahallelerinde bulunan Aziz Sancar Parkı, Ali El Cezeri Parkı, Nurettin Mahmut Zengi Parkı ve Turgut Özal Parkı’nda bulunan ibadethaneler 25 yıllığına İlçe Müftülüğü’ne tahsis edildi.

18-) Kayyım, Şehitlik mahallesinde bulunan Rabia Tül Adeviyye Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’ni Kaymakamlığa ve Aliya İzzetbegoviç Gençlik ve Kültür Merkezi’ni İlçe Müftülüğü’ne bedelsiz olarak verdi.

KAYYUM 83 MİLYON LİRA BORÇ BIRAKTI

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren 3 ayda 27 milyon lira harcama yapan kayyum, toplamda 83 milyon 666 bin lira borç bıraktı.

Kaynak

www.yurtgazetesi.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: