''Jandarma gelişmelerin neredeyse seyircisi durumundaydı. Takviye timler de gelmemişti. Talimatımla Ankara’dan zırhlı araçlar, yeterli sayıda tam donanımlı polisler yola çıkmıştı.''

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya: ”Olay yeri jandarma bölgesiydi. Jandarma gelişmelerin neredeyse seyircisi durumundaydı.”

Celal Uzunkaya

Celal Uzunkaya: ‘Gözü dönmüş binlerce kişi Kılıçdaroğlu’nu linç etmek için sığınılan evin dışında bekliyordu ve olay esnasında canlı bomba ihtimalini de göz önünde bulundurduk.”

”Kılıçdaroğlu, ‘evden çıkarken palto ve şapka giy önerisini, ‘Nasıl geldiysem öyle çıkacağım’ diyerek kabul etmedi. Gergin, her an saldırmaya hazır bir ortam vardı.”

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya: ”Orada yaşanacak zafiyet Devlete mal olacaktı. Böyle bir durumda, görevli olmamama rağmen kendimi vazifeli addettim ve üzerime düşen görevi arkadaşlarımızla birlikte yerine getirdik. Kılıçdaroğlu’nun koruma ekibi de canla-başla çalıştı. Olay, her yönüyle mutlaka incelenecektir.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk Akkuzulu’da sığındığı evin etrafını saran grubun taşkınlıkları devam ederken, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, trafik aracından getirttiği megafonu aldı: ”Eğer burada birine zarar verecekseniz önce Emniyet Genel Müdürü olarak beni ve buradaki tüm görevlileri linç edeceksiniz. Bunu mu yapacaksınız?’uk

akkuzulu

sözleri, protestocuları biraz da olsa yatıştırmıştı…

Celal Uzunkaya

‘Orada TOMA, göz yaşartıcı gaz, kalabalığı dağıtmak için diğer araç-gereçler de yoktu.’

Genel Müdür Celal Uzunkaya: ‘Zırhlı aracı evin 10 metre uzaklığına kadar getirttik. Kılıçdaroğlu’nu zırhlı araca bindirip evden uzaklaştırmaktı niyetimiz.. Ancak burada da bir tehlike vardı. Köyün bütün yolları gelişigüzel park edilmiş araçlarla doluydu. Zırhlı araçla alıp götürmek sorun değildi ama yolu kesip aracı sallayıp devirmeleri de mümkündü. Bunun ardından daha kötü sonuçlar da gelebilirdi. Olay yeri jandarma bölgesiydi. Orada TOMA, göz yaşartıcı gaz, kalabalığı dağıtmak için diğer araç-gereçler de yoktu.”

‘Ankara’dan Çevik Kuvvet ve Özel Harekat ekibi de getirilmişti.”

”Şehidimiz aslında Çubuk’ta kılanacak namazdan sonra köyüne götürülecekti. Ancak, aile son anda namazın köyde kılınmasını istedi. Genel Müdür, yardımcıları, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da Çubuk’a geliyordu. Emniyet, güvenlik önlemlerini almış, Ankara’dan Çevik Kuvvet ve Özel Harekat ekibi de getirilmişti.”

Genel Müdür: ”CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İstanbul’dan havaalanına gelen Milli Savunma Bakanı emekli Orgeneral Hulusi Akar’ın törene katılacağını Çubuk’a giriş sırasında öğrenmiştim.”

”Jandarma gelişmelerin neredeyse seyircisi durumundaydı. Takviye timler de gelmemişti. Talimatımla Ankara’dan zırhlı araçlar, yeterli sayıda tam donanımlı polisler yola çıkmıştı.”

”Biraz yatışma oldu ama yine de kalabalığı diri tutmak, olayları kışkırtmak için birileri boş durmuyor, ‘Bay Kemal ne yüzle buraya geldi?’ diye bağırıyordu. İçeriye giriyor, Kılıçdaroğlu’na gelişmeleri anlatılyordum. Bu sırada, Kılıçdaroğlu’nun korumaları pencere önlerinden dışarıyı gözlüyorlardı.”

Ejder

Polis kayıtlarına göre toplananların sayısı 12-13 bin kişi civarındaydı.

”Kılıçdaroğlu ve diğerlerini orada bırakıp defin alanına gitmemiştim. Defin devam ederken, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin önünde yaklaşık 3 bin kişi bulunuyordu. Definden dönenler de evin etrafında toplandı. Polis kayıtlarına göre toplananların sayısı 12-13 bin kişi civarındaydı. Bu tablo içinde CHP Genel Başkanı’nı getirilen zırhlı araç ‘Ejder”e bindirilirken arada birisinin ateş edebileceği, bir canlı bombanın kendisini patlatabileceği, bomba atacağı da değerlendiriliyordu. Çünkü gelenlerin tamamı denetimsiz gelmişti. Üstelik gergin, her an saldırmaya hazır bir ortam vardı.”

”Kılıçdaroğlu, getirilen zırhlı araç Ejder’e bindirilmek için hazırlanırken eve Hulusi Paşa ve diğer komutanlar girdi. Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileğinde bulundular. Sohbet ayak üstü 7-8 dakika sürdü. Kılıçdaroğlu, zırhlı araca bindirilecekti ama endişelerim devam ediyordu.”

Celal Uzunkaya

‘Agresif ve gözü dönmüş yüzlerce, belki binin üstünde insan..’

”Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bulunduğu evden dışarı çıkış esnasında, evin çıkış kapısının tam karşısında ve her iki alanda bulunan son derece agresif ve gözü dönmüş yüzlerce, belki binin üstünde insan arasından birilerinin taş veya başka tehlikeli bir cisim atma mesafesindeydi. Bu yüzden sadece Sayın Kılıçdaroğlu’nun evden çıkışı esnasında riske edilmemesi, herhangi bir taş ya da başka bir cismin zarar vermemesi amacına matuf bir öneri olarak kendisine kibarca şapka takmasını önerdim. Sayın Kılıçdaroğlu da teşekkür ederek bu öneriyi kabul etmedi. Olay tamamen bundan ibarettir. Amacımız tamamen Sayın Genel Başkanın en küçük bir zarar görmemesi içindi. Bu öneri bir güvenlik zafiyeti anlamına gelmeyeceği gibi aksine korunmak istenen kişiye gösterilen bir ihtimamın da gereğidir. Ben de zaten tamamen bu amaçla önermiştim.”

Mansur Yavaş’ın aracı geldi…

”Kılıçdaroğlu, sıkı önlemler altında Çubuk’un Ankara yönüne çıkışına kadar getirildi. Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da, Genel Başkan ve beraberindekilerine zarar gelmemesi için çabalıyordu. Aracımı durdurdum, Kılıçdaroğlu’nun bindiği Ejder de durduruldu. Kemal Kılıçdaroğlu’na:

– Sayın Genel Başkan, size yumruk atıldığını sosyal medyada gördüm. İnşallah bir şeyiniz yoktur? Morarma gibi bir durum da yok.

– Önemli bir şey değil.

– Buyurun arabamızla gidelim.

”Kılıçdaroğlu tam benim makam aracıma binerken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bulunduğu otomobil geldi. Yavaş, Genel Başkan’ı otomobiline davet etti. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, ‘Celal Bey teşekkür ederim. Ben Mansur Başkan’la gideyim’ dedi. Orada vedalaştık.”

Olaylar jandarma bölgesinde yaşanmasına rağmen, bütün önlemleri Emniyet Genel Müdürü aldırmış, personel, araç-gereç getirilmişti.

Celal uzunkaya

Celal Uzunkaya: ‘Orada yaşanacak zafiyet Devlete mal olacaktı. Böyle bir durumda, görevli olmamama rağmen kendimi vazifeli addettim ve üzerime düşen görevi arkadaşlarımızla birlikte yerine getirdik. Kılıçdaroğlu’nun koruma ekibi de canla-başla çalıştı. Olay, her yönüyle mutlaka incelenecektir.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: