AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçe de sunmuştu.

YSK: ‘KHK ile ihraç edilenler oy kullanabilir.’

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen seçmenlerin oykullanamayacağına ilişkin olarak kararını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu: ”YSK, KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanabileceğine karar verdi.”

Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) İstanbul seçimlerine yönelik itirazların ele alındığı mesai devam ediyor. 

AKP ve MHP‘nin İstanbul seçimlerinin iptal edilerek yenilenmesine yönelik başvurusu dün YSK gündemine geldi.  5 saat süren müzakerelerde AKP ve MHP temsilcileri itiraz taleplerine ilişkin görüşler paylaşıldı. AKP Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, yaklaşık 2.5 saat süren bir sunum yaptı.

YSK’nın bugünkü oturumu saat 11.00’de başlamıştı. İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesini isteyen AKP’nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde,
1- Oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu,
2 – Oy kaydırmaları yapıldığı,
3 – Kayıp oy pusulalarının bulunduğu,
4 – Kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı,
5 – Sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK’ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçe de sunmuştu.

AKP’nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ya başvurmuştu.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: