''Biz orada cenaze namazı kılarken arkadaki büyük bir grup cenaze namazı kılmadı. Üstelik okulun bahçesinde de karşıda büyük bir grup bekliyordu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş:
”Buna kimse ‘provokasyon yok’ diyemez.”

Mansur Yavaş

Mansur Yavaş: ”CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’ta asker cenazesinde saldırıya uğraması tam bir provokasyon. Çünkü biz orada cenaze namazı kılarken arkadaki büyük bir grup cenaze namazı kılmadı. Üstelik okulun bahçesinde de karşıda büyük bir grup bekliyordu. Neyi bekliyorduysa? Şehit cenazesine gelen safa durur.”

Soldan götürseler vatandaşa daha uzak olurdu…

Mansur Yavaş: ”Daha sonra biz hemen ayrıldık. Kemal Bey ile o anda ayrılmamızın sebebi, onu arabanın arkasına koydular. Cenazeyle beraber oraya götürdüler. Benim etrafımda da Çubuklular vardı. Biz geçemedik. Daha sonra beni fark ettiklerinde biz geçtik ama aramızda 40-50 metre mesafe oldu. Toz toprak kalktı. Sol taraf boştu. Yani sağ taraftan götüreceklerine soldan götürse vatandaşa daha uzak olurdu diye düşünüyorum.” 

Bir gazeteci sorar, ‘Bırakıp gittiğiniz yönünde birtakım eleştiriler var.’

Mansur Yavaş: ”Kemal Bey benden önce geçti. Ayrıldık daha sonra. Birbirimizi göremedik.”

Yavaş: ”Protesto sesleri yükseldiği zaman protokolün hepsinin etrafının çevrilip bekletilmesi gerekiyor. Çünkü normalde halk cenazenin arkasında gidecek. Halk cenazenin arkasından gidince belki bunlar olmayabilirdi. Çünkü cenazeyle birlikte Kemal Bey gidince halk da onunla beraber gitmiş oldu. Bence bekletilebilirdi çünkü protestolar devam ediyordu orada insanlar namaz kılarken.”

Tören Çubuk Merkezde Olmalıydı..

Mansur Yavaş: ”Asker cenazelerinde uygulanan protokol uygulanamadı. Bence Çubuk merkezde olsaydı daha düzenli olurdu. Çünkü bu tür cenazelerde çok güçlü bir ses sistemi oluyor. Dualar, tekbirler, salavatlar gelmeye başlayınca insanlar o huşu ile başka bir şey olacaksa da unutuyor. Şimdi açık arazide köyde o da olmadı. Ne helalleşmeyi duyabildiler ne de cenaze namazına başlandığını.”

Duaya Katılmadılar…

 Mansur Yavaş: ‘Saldırıyı gerçekleştiren kişiler Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu evin etrafında konuşlandı. Provokasyon olduğu kesin. Buna kimse ‘provokasyon yok’ diyemez. Yani beklemişler. Normalde cenaze namazına gelen insan, mutlaka şehidin en azından mezarına toprak atmak isteyecektir. Orada duaya katılmak isteyecektir. Bunun izahı yok yani.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: