GENEL

‘Bu halka yapılmış olan bir zulüm, halka yapılmış bir hakaret’

”Diyarbakır Kayapınar Belediye Başkanı olarak atanan kaymakam: eski belediye binasını kaymakamlığa devretti ve nakliye dahil tüm masraflarını da belediye kasasından ödedi…”

31 Mart seçimlerinin ardından 5 gün önce göreve gelen HDP’li Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz:
”Şuan bina tamamen inşaat halinde. Personel bu koşullarda halka hizmet etmek zorunda bırakılmış. Ben buradan kayyum olan kaymakama sormak istiyorum, eğer belediyenin bütçesi buna uygun değilse bile haksız ve hukuksuz bir şekilde kaymakamlığa devretmiş olduğunuz eski belediye hizmet binasının tadilatını, tadilat masrafını, dayama, döşeme masraflarını o zaman belediyenin bütçesinden neden karşıladınız?”

Keziban Yılmaz: ‘Kaymakamlığın belediye binasına taşınmasının nakliye ücretini neden belediye bütçesinden harcadı da bugün halka hizmet eden belediye binayı bu koşularda bıraktı?”

‘Kaymakam bey kaymakamlık binasının kapılarını açsın ve kaymakamlığa devredilen belediye hizmet binamızı neye dönüştürdüğünü göstersin. Ben bunu halka yapılmış olan bir zulüm, halka yapılmış bir hakaret olarak görüyorum”

Yaptığımız incelemelerde çok ciddi işlemler ile karşılaştık…

‘İleriki meclis toplantılarımızda tüm meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte bir Kıyım İnceleme Komisyonu oluşturacağız.’

1-) Belediye bütçesinin yüzde 80’ne yakını halka hizmet yerine diğer kamu kurumlarının bir takım özel harcamalarına, bir takım çalışmalarına veya kendi binalarına harcanmış.

‘Araçlarımızın nerede olduğunu bilmiyoruz…’

2-) Kayapınar Belediyesinin kendisine ait kamu araçları olmasına rağmen 100’e yakın araç kiralanmıştır. İki ihaleyle ve bu ihaleler 2 ay önce yapılmış. Belediyenin halka hizmet götürmek için araca ihtiyacı olmamasına rağmen 100 tane araç kiralanmıştır. Geldiğimiz gün bu araçları sorduğumuzda bu araçların büyük bir çoğunluğunun belediye personeli şahsi işlerinde kullandıklarını gördük. Biz bu anahtarların tamamını personelden toplattık ve doğu hizmette kullanılmak üzere ilgili arkadaşlarımıza zimmetledik. Bir takım araçlarımızın hala bize ulaşmadığını görüyoruz. Araçlarımızın nerede olduğunu bilmiyoruz. Belediyenin kendi araç listesini çıkardık, bu listede bazı araçların şuan olmadığını biliyoruz. Bu araçların değişik kurumlarda herhangi bir görevlendirmesi, herhangi bir tahsisi, işlemi yapılmadan fiili bir şekilde kullanıldığını gördük.”

‘Belediye çalışanını, başka bir kamu kurumunda çalıştırmışlar…’

3-) ”Personelimizin, taşınmazlarımızın devredilmiş olmasına rağmen ücretlerinin, maaşlarının, tüm özlük haklarının belediye bütçesinden giderilerek, orada fiili olarak çalıştırıldığını gördük. Bir belediye personelinin başka bir kamu kurumunda fiili bir şekilde çalıştırılması tamamen hukuksuzluktur. Çalıştırdığımız her bir birey bizim sorumluluğumuz altındadır. Ben resmi olarak personelimin kurumuma gönderilmesi için ilgili yerlere yazılarımı yazdım gönderdim benim personelim hala gelmemiş.”

‘Kreşi müftülüğe devretmişler…’

4-) ”Kayapınar Belediyesi’ne ait ‘Zarokistan’ adlı kreş müftülüğe devredilmiş. Kreşimizde, çocuklar belediye bünyesinde hizmet görürken, seçimlere 2-3 hafta kala yangından mal kaçırır gibi usulsüz ve hukuka aykırı bir şekilde belediyeye ait olan Zarokistan binası müftülüğe devredilmiş. Şuan müftülüğe devredilmiş bir binada belediyenin kendi personeli, belediyenin kendi çalışanı görev alıyor. Ama faaliyet müftülüğe devredilmiş. Müftülüğün görev ve sorumluluk alanına baktığımızda çocuk kreşi açmak gibi bir şey yoktur. Çocuk kreşi belediyelerin hizmet alanına girmektedir. Biz bina için hukuksal mücadelemizi vereceğiz.”

   

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: