''İBB önceki dönem başkanı Mevlüt Uysal başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bütçenin, belediye ile hukuki veya fiziki bir bağı bulunmayan Egemen Bağış’a görevinin sağladığı nüfuzu kullanarak özel şoför tahsis etmiştir.''

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, AKP’li Mevlüt Uysal ve öncesindeki dönemlere bir dosyayı tekrar gündeme getirerek…

Nadir Ataman

CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman:
”AKPli eski Bakan Egemen Bağış’ın 13 yıl boyunca şoförlüğünü yapan M.G.’nin maaşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ödeniyor. İBB’nin bu yolla 780 bin TL zarara uğratıldı.”

AKP’nin İstanbul’da seçimi kaybetmesinin ardından M.G.’nin belediyeye geri çağırıldığı da ortaya çıkmıştı. 

Mevlüd Uysal

İBB Meclis Üyesi Nahir Ataman:
”Bu gibi birçok yasa dışı görevlendirme yapıldığını biliyoruz, hepsini açıklayacağız. İBB yılladır kendi kadrosundaki elemanları bu şekilde tahsis ederek İstanbulluların cebinden milyonlarca liranın çıkmasına neden oldu.”

Bu açıklamalarının basına yansımasının ardından, HKP’li avukatlar harekete geçerek İstanbulluların bu vurguna imza atan ve göz yuman sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundular.

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ

Suç duyurusu dilekçesinde belirtilenler:
”İBB önceki dönem başkanı Mevlüt Uysal başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bütçenin, belediye ile hukuki veya fiziki bir bağı bulunmayan Egemen Bağış’a görevinin sağladığı nüfuzu kullanarak özel şoför tahsis etmiştir. Açıkça görülmektedir ki görevi biten belediye başkanı, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek sureti ile kişiye haksız bir menfaat sağlamıştır. Mevzuata aykırılık gösteren bu işlemin aralıksız 13 yıl sürmesi 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun 71. Maddesi’nde yer alan kastın varlığını da açıkça ortaya koymaktadır. Menfaat sağlanan kişilerin sayısı bilinememekte ama yapılan açıklama göz önüne alındığında sadece bu örnekten ibaret olmadığı anlaşılmaktadır.
Halkın Kurtuluş Partisi’ne göre, idari her türlü eylemin ve davranışın halka açık olması ve yargısal denetime tabi olması gerçek hukuk devletinin de temel prensibidir. Ancak bugünlerde yapılanlar Halkın menfaatlerini hiçe sayılarak yapılmakta, sadece iktidardaki belirli kişilerin yakınlarının menfaatlerini esas almaktadır.” 

Irak’ta hakkında idam kararı çıkartılması sonrası Türkiye’ye sığınan eski Cumhurbaşkanı Tarık El-Haşimi’nin makam şoförünün belediye personeli olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li üyesi Nadir Ataman: ”Haşimi’nin beş yıl boyunca makam şoförlüğünün yapan personel, itirazlar sürerken geri çağrıldı. İBB’yi çiftliğe döndürenlerin skandalları tek tek ortaya çıkıyor.”

‘BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ’

Nadir Ataman

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li üyesi Nadir Ataman: ‘Haşimi’nin kullandığı araç Başakşehir Belediyesi tarafından tahsis edilmiş. İBB, AKP yönetiminde yıllardır adeta çiftliğe döndü. İstanbulluların parasının, kaynaklarının nasıl birilerine peşkeş çekildiği şimdi gün yüzüne çıkacak. Egemen Bağış’a, Tarık El-Haşimi’ye tahsis edilen şoförler buz dağının görünen yüzü.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: