GÜNDEM

Aspir

”Bu üretim yılında aspirin tonu 700 liradan alınmakta ve ciddi bir alım talebi bulunmakta. Üreticinin cebine ürüne kilogramda verilen 40 kuruş destekle beraber ton başına ham olarak 1.150 lira girecek.”

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem:
”Aspir dünya genelinde rağbet gören bir bitki…”

Aspir

Aspir: Kurak iklim koşullarına dayanıklı, bitkisel yağ üretiminden kozmetik ve biyodizele kadar birçok alanda kullanılıyor ve buğdaya göre üç kat fazla ekonomik getirisi var.

Fikret Akınerdem

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem:
”Bakanlık desteği ve çiftçilerin gayreti ile üretimi 70 bin tona kadar çıkan aspirin hala Türkiye’de yeterince tanınmıyor.”
”Üretimde henüz istediğimiz rakamlara ulaşamadık. Dünyada tarıma bakış ve anlayış değişiyor. Artık ülkeler birim alandan en yüksek geliri getirecek bitkileri yetiştiriyor. Aspir en kuru şartlarda yetiştirilebilecek bir bitki. Hububata göre kurak alanlarda mutlaka hasat edilebiliyor. Özellikle üretim yapılmayan tarım alanlarımızın, hiç değilse münavebe sistemi içerisinde 2-3 milyon hektar alanının aspir tarımına tahsis edilmesi gerekiyor.”

‘Aspir üretiminin artırılması, ülke ekonomisine çok faydalı olacak.’

Aspir Hasatı

”1930’lu yıllarda bu bitkiyle ilgili çalışılmaya başlandı ama ciddi olarak üzerinde durulmadı. Bugünlerde ise yıllık üretimin 70 binlerden 40 bin tonlara düştüğünü üzülerek görüyoruz. Halbuki 10 bin, 100 bin tondan değil, milyonlarca tondan bahsediyor olmamız lazım. Çünkü aspirin birim alandan getirisi buğdayın en az 3 katıdır. Suyu az kullanan, toprak isteği çok fazla olmayan, Türkiye ekolojisine de en uygun bitkilerden olan aspirin üretiminin, ülkemiz şartlarında en az 1-2 milyon tona çıkması gerekiyor.”

Aspir bitkisinin faydaları…

Fikret Akınerdem

Prof. Dr. Fikret Akınerdem: Aspir çok faydalı bir bitki:
”Türkiye’de son yıllarda üretimi artan aspir bitkisinden elde edilen organik yağın, zayıflama, bronzlaşma ve masajdaki sağlıklı etkisi nedeniyle kadınlar tarafından yoğun talep görüyor.
Aspir yağı artık marketlerde, eczanelerde sağlık yağı olarak özellikle satılıyor. Aspir bitkisinin ekiminden hasadına kadar gübreleme ve ilaçlamaya tabi tutulmadığı için organik olduğuna inanıyoruz.”

1-) ‘Conjugated Linoleic Acid’ (CLA) içeren aspir yağı: hem kilo verme hem de cildin korunmasında etkili… CLA’nın vücuttaki yağları parçalayıcı özelliği var…

2-) Aspir, Şeker ve kolesterolü düşürme özelliğine sahip…

3-) Aspir, zayıflatıcı ve enerji verici özelliği var…
”Aspir kullanıp zayıflayan çok kişiye şahit oldum. Çok sayıda teşekkür telefonu aldım. Aspirle birlikte hareket de şart. Zayıflama amacıyla kullanılacaksa, sabahları iki çorba kaşığı tüketilebilir. Ben daha çok yoğurtla ya da kuru meyvelerle tüketiyorum.”

4-)Aspir, kozmetik olarak değerlendirilebilen bir bitkidir…
”Cilde çok faydalıdır. Hiçbir katkı olmadan elinize, yüzünüze, vücudunuza sürebilirsiniz. Yarı kuruyan yağlardan olduğu için güneş kremi olarak da kullanabilirsiniz. Vücudu ölü hücrelerden de arındırıyor.”

5-) Aspir yağı metabolizmayı hızlandırıyor, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor…

6-) Aspir bitkisi, kolon kanserine karşı önleyici özelliğiyle de öne çıkıyor… Kolonlardaki bütün ölü hücreleri temizleyen yapısı var.

7-) Aspir yağının mutfaklarda kullanımında yemeğe lezzet, sağlık katar…
”Çorbalarda, salatalarda, yöresel yemeklerde, pilavlarda, sabah kahvaltısında yağını tüketebilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda zeytinyağı gibi tüketebilirsiniz.”

😎 Aspirin sapları kuş yemi olarak kullanılılır…

9-) Aspir, biyoyakıt üretimi için elverişlidir…
”Aspir üretimindeki artışın en önemli sebebi, biyokayıt projelerinin ülke gündemine girmesi.” 

10-) Aspir çiçekleri gıda boyaları için en çok aranan bitkilerdendir… ”Özellikle son zamanlarda Amerika ve Avrupa’dan ülkeler, gıda boyası olarak bizden çok miktarda aspir çiçeği istiyor.”

11-) Aspir yağı kızartmalar için kullanılabilinir…
”Tohumunda yüzde 30-45 arasında yağ bulunan aspir, içeriğindeki oleik asit sayesinde zeytinyağı gibi rafine edilmeden tüketilebiliyor.”
Üretici Mevlüt Akbaş: ”Aspir yağı kızartmalar için uygun: Isıya direncinin yüksek olması sebebiyle kızartmalarda iyi sonuçlar elde ediliyor. Nisan ayında ektiğimiz aspiri, ağustos sonu, eylül başı hasat ediyoruz. Buğday ve arpadan sonra ekilebilecek bir bitki, nohuta alternatif. Ülkemiz için aspir bitkisinin önemli olduğu kanaatindeyim. Çiftçilerimize de aspir bitkisini araştırmalarını tavsiye ediyorum.”

”Bu üretim yılında aspirin tonu 700 liradan alınmakta ve ciddi bir alım talebi bulunmakta. Üreticinin cebine ürüne kilogramda verilen 40 kuruş destekle beraber ton başına ham olarak 1.150 lira girecek. Yine bu yıl uygun iklim şartları dolayısıyla ülkemizde ortalama aspir veriminin hektarda 2 tonun altında olmayacağını tahmin ediyoruz. Fiyat politikalarında da belirgin bir iyileşme var. Yine aspir bitkisine olan bakanlık desteğinin artarak devam etmesini temenni ediyoruz.”

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top