GÜNDEM

Batı Trakya Türklerini yakından ilgilendiriyor!

Geçmişte vatandaşlıktan çıkarılan kişilere vatandaşlık haklarının iade edilmesi  için çalışmalara başlandı.

Yunanistan hükümeti, geçmişte Yunanistan vatandaşlığı ellerinden alınan kişilere vatandaşlıklarını iade etmek için harekete geçiyor.

Avustralya’ya göç eden bu kişi, Vatandaşlık Yasası’nın 1998’de kaldırılan ancak bu tarihe kadar birçok kişinin vatandaşlıktan atılmasının önünü açan meşhur 19’uncu madde temelinde vatandaşlıktan yoksun bırakılmıştı. 2004 yılından yurduna dönmesine rağmen vatandaşlığını bir türlü geri alamamış, Vatandaşlık Konseyi ilgili başvuruyu iki kez reddetmişti.

İktidardaki Syriza’nın milletvekili Mustafa Mustafa: 2004 yılında yurduna dönmesine rağmen vatandaşlığını bir türlü geri alamayan bu kişinin durumunu ve binlerce ‘vatansız’ vatandaşın dramını gündeme taşıdı, bunun üzerine Atina da harekete geçti. 

Vatandaşlık Özel Sekreteri Lampros Baltsiotis: ”Kendi yurtlarında vatandaşlık haklarından mahrum kalan insanlar için harekete geçilecek. Batı Trakya’da yaşanan benzer durumların iki kategoride değerlendiriliyor:

1-) İlk kategoride antidemokratik 19’uncu madde temelinde vatandaşlıktan mahrum bırakılan kişiler bulunuyor. Yunanistan bu kişilere 2007 yılından itibaren vatandaşlıklarını iade etmeye başlamıştı. Ancak iade işlemleri oldukça ağır işliyor. Bu nedenle Batı Trakya’da hâlâ vatandaşlık haklarından yoksun yaşayan insanlar var.

2-) İkinci katagoride ise; bu insanların vatandaşlıklarını geri almak için kendiliğinden harekete geçip ilgili mercilere başvurmamaları. Bu sorunun üstesinden gelinmesi amacı ile Atina, Batı Trakya’daki ilgili birimlere yeni bir direktif göndermeye hazırlanıyor. Bu direktife göre, ilgili merciler vatansız insanların harekete geçmelerini beklemeden sorunun çözülmesi için devreye girecek.

Aynı işlem Yunanistan’daki İç Savaş sonrasında Sovyetler Birliği topraklarına sığınanlar için de geçerli olacak. Zira bu kişiler de Batı Trakyalılar gibi vatandaşlıktan mahrum edilmişti.

Vatandaşlık Özel Sekreteri Lampros Baltsiotis :
”Batı Trakya özelinde, vatandaşlık haklarının ellerinden alınmasından önce bugün hak mücadelesi veren insanların çocukları öne çıkıyor. Atina bu insanlara vatandaşlık vermek için de kolları sıvamış durumda. ”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: