GÜNDEM

‘Daha dananın kuyruğu kopmadı’

”İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kaynak alan ve Erdoğan’ın oğlu ile kızının sahibi olduğu vakıflar da dahil onlarca vakıf olduğunu herkes biliyor. Hepsi, belediyenin parasıyla ayakta duruyor.”

AKP’nin kurucularından eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış: “Daha dananın kuyruğu kopmadı.”

Mazbatamı verin diyen Ekrem İmamoğlu’na, AKP neden tepki koyuyor?

Yaşar Yakış

Daha dananın kuyruğu kopmadı. Son anda ketenpereye getirip AKP’ye kazandırmak istiyorlar. İstanbul, bir siyasi parti için hayatta kalma mücadelesinin en yüksek olduğu yer, ki AKP için de öyle.”

‘İstanbul demek, Türkiye demek’

”Erdoğan bunu defalarca söyledi. ‘İstanbul demek, Türkiye demek’ dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kaynak alan ve Erdoğan’ın oğlu ile kızının sahibi olduğu vakıflar da dahil onlarca vakıf olduğunu herkes biliyor. Hepsi, belediyenin parasıyla ayakta duruyor. O kaynakları kim yönetiyorsa bir avantaj sağlıyor. Eğer İstanbul CHP’nin eline geçerse, AKP’nin kurallara aykırı bir harcama yapıp yapmadığı ortaya çıkacak. Yandaş şirketlerin muslukları kesilecek. İşte bu yüzden İstanbul konusunda büyük kavga koparıyorlar.”

AKP, büyük şehirlerde neden muhalefetin önüne çok geçemedi?

Yaşar Yakış

Eminim ki AKP içindeki çok sayıda insan da karşıydı:
1-) İktidarın ayrıştırıcı söylemi etkili oldu.
2-) Seçimi beka meselesi olarak göstermek büyük yanlıştı.
3-) AKP, istediği oyları yakalayamadıysa ekonomideki büyük bozulmadan dolayı yakalayamadı. Tüketimi artırdılar ama üretime destek vermediler. 4-) Tanzim satışlar gibi geçici çözümlerle halkın karşısına çıktılar. ”

Erdoğan’ın nasıl hatası olduğunu düşünüyorsunuz?

Yaşar Yakış

”Rehberi karga olanın meselesi…
Erdoğan, etrafına ‘evet efendimcileri’ topladı. Kendisine itiraz edebilecek, olayları doğru düzgün sorgulayacak insanları etrafından uzaklaştırdı. Ben Turgut Özal’dan bilirim. O da kendi bildiğini yapardı ama kendi bildiğini yapmadan önce herkesi, her tür görüşü dinlerdi.
Erdoğan kendine itiraz edebilecek kapasitedeki insanları çevresinden uzaklaştırdı ama herkes de biliyor ki, gemi su almaya başladığında gemiyi ilk terk edecek olanlar o ‘evet efendimciler’.
Sapasağlam kalanlar ise hep doğruyu söylemekten korkmayanlar,”

İstanbul konusunda atılacak adım ne olmalı?

Yaşar Yakış

AKP ve Erdoğan ‘YSK beni kazandırmal’ çabasına girmemeli.
YSK, görevini hukuk kuralları içinde yapmalı. YSK, seçim sonuçlarını dürüst bir şekilde açıklamalı. Eğer bu sağlanmazsa
‘Cumhur İttifakı oyların yüzde 51,6’sını aldı, AKP Türkiye’de birinci parti’ diyen AKP, kendi seçmeninden tamamen uzaklaşır. Çünkü halk, doğruları görmek istiyor. Eğer YSK, dürüst bir şekilde, olana bitene açıklama getiremezse uluslararası camiada Türkiye’nin prestiji tamiri mümkün olmayan zarar görür.”

Türkiye’nin ev ödevlerine mi dikkat çekmek istiyorsunuz?

Yaşar Yakış

”YSK’nın dürüstçe açıklama yapmasının önünü açmak zorunda olan AKP, daha sonra uluslararası dünyaya güven mesajı vermeli. Yapısal reformlara yönelmeli. Herkes gördü ki, ‘Ekonomide iyi gidiyoruz’ açıklamaları sonuç vermiyor. Dünyaya yapısal anlamda nasıl reformlar üzerinde durulacağı iyi açıklanmalı. Uluslararası dünyayla iyi ilişki kurulmazsa Türkiye’nin kaybedeceklerini herkesin bilmesi gerekiyor. Yargı, temel haklar, ifade özgürlüğü konusunda ülkenin gündemi nedir? Dünya bunu görmek istiyor.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: