Erdoğan, AKP'nin Ankara ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleriyle bir araya geldi. Erdoğan vatandaşların yararına olacak projelere itiraz etmemeleri ve 'Bana izin vermedikleri için projelerimi hayata geçiremedim' algısı oluşturmasına izin vermemeleri uyarısında bulundu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine yine seçilen Yılmaz Büyükerşen,  AKP’nin çoğunlukta olduğu belediye meclisiyle çalışma deneyimlerini anlattı.

Erdoğan seçimin hemen ardından yaptığı ilk açıklamada:
”Bir belediye başkanının kendi meclisinde sırtını dayayacağı bir çoğunluğu yoksa komisyonları istediği gibi oluşturamaz, bütçeyi çıkaramaz. Bu başkanlar topal ördek!” demişti.

1999 yılından beri Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükerşen 2014-2019 arasında AKP çoğunluğundaki bir meclis ile çalıştı. 31 Mart’ta ise Büyükerşen oylarını artırarak, yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi ve bu kez meclis üyeleri de CHP çoğunluğuna geçti.

Yılmaz Büyükerşen

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen:
”AKP çoğunluğundaki birmeclis ile çalışmak hiç kolay olmadı”

”Beş yıl boyunca AKP meclis üyeleri neredeyse bütün projelere karşı çıktı.”

”Ya gerekçesiz olarak ret oyu kullanıyorlardı ya da yine çoğunlukta oldukları komisyonlarda konuları aylarca ve yıllarca karara bağlamadan bekletiyorlardı. Bana iş yaptırmazlarsa bir dahaki seçimlerde halkın beni seçmeyip, kendilerine oy vereceğini düşünüyorlardı.”

Yılmaz Büyükerşen: ”AKP’li meclis üyeleri ile ilgili bu sorunu iki yöntemle aştım:
1-) Projelere yönelik engellemelerle ilgili olarak halkı sürekli bilgilendirdim.
2-) Meclis kararlarını idari yargıya taşıdım.

”Açtığım davalar zaman alsa da mahkemeler büyük çoğunlukla meclis kararlarını bozdu. Sonuçta meclis engelini ortadan kaldırıyordum ama bu süreçte projelerin maliyetlerinin artması ve halkın hizmetten yararlanmasının gecikmesinden kurtulamıyorduk.”

Türkiye’deki belediyeler yasasına göre meclislerin görev ve yetkileri içinde:
_Şehrin imar planları,
-Belediye bütçesi,
-Taşınmazların tahsis ve arsa alımları gibi konular yer alıyor.
-Ulaşım planları ve projeler de belediye meclislerinde kurulan ve yine çoğunlukla karar alan komisyonlarda karara bağlanıyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyelerinden Aydın Ünlüce: ”Meclis çoğunluğunun karşı partide olması aşılamayacak bir sorun değil.”

Aydın Ünlüce

Ünlüce: ”Ankara ve İstanbul ile ilgili kara tablolar çiziliyor ama belediye başkanı o kent için bir hizmet getirmek istediği zaman meclis bir yere kadar engelleyebilir. Bir süre sonra onlar da siyaseten kendilerine zarar verdiklerini görerek olumlu yanıt vermek zorunda kalıyorlar. Projelere defans yapmaya çalışan siyasi partiler bir sonraki seçimde zararlı çıkıyor.”

Yılmaz Büyükerşen: ”Olan biteni yakından takip eden Eskişehir kaybettiklerinin faturasını son seçimde AKP’ye çıkardı. 31 Mart seçimlerinde Eskişehir Belediye Meclisi’nde çoğunluk beş yıl aradan sonra AKP’den CHP’ye geçti.”

Eskişehir’de Belediye Meclisi’nin AKP’li Grup Başkanvekili Mustafa Birsen: ”Geçen dönemde çok büyük zorluklar yaşanmadı. Projelerle ilgili olarak mecliste yüzde 95 oranında ittifak sağladık.”

Mustafa Birsen

AKP’li Birsen: ”Meclisin bir tek kredi kullanma yetkisinde sözü geçiyor ve bunun dışındaki konularda Belediye Başkanı idari olarak yetkili. Ankara ve İstanbul için de büyük sorun çıkacağını düşünmüyorum. Belediye Başkanı’nın 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeler Yasası’ndan aldığı yetki zaten yeterli. Küçük detaylarda sıkıntılar olabilir ancak aşılamayacak kadar çok büyük sorun yaşanmayacağı kanaatindeyim.”

Ankara’da siyasi kulislere yansıyan bilgilere göre:
Erdoğan, AKP’nin Ankara ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleriyle bir araya geldi. Erdoğan vatandaşların yararına olacak projelere itiraz etmemeleri ve ‘Bana izin vermedikleri için projelerimi hayata geçiremedim’ algısı oluşturmasına izin vermemeleri uyarısında bulundu.

Yılmaz Büyükerşen

B ”Bu kez yerel seçimlerin her zamankinden daha önemli olmasının sebebi AKP’nin inişe geçtiğinin bir işareti olmasından kaynaklanıyor. Erdoğan’ın kullandığı ‘topal ördek’ benzetmesi, demokrasi açısından ‘talihsiz bir ifade’. Bu sözünü tarafsız olması gereken cumhurbaşkanı sıfatından çok parti genel başkanı olarak söylemiş olduğunu kabul etmek daha doğru olur.”

AKP ile MHP, muhalefetin belediye başkanlarının yetkilerini tırpanlamak için belediyeler yasasında değişiklik yapmak istiyor…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: ”Sadece büyükşehir başkanını seçelim. O da ilçe belediye başkanlarını belirlesin” önerisine AKP’de sıcak bakıyor ve iki parti yeni düzenlemeler için hazırlık yapıyor.

Yılmaz Büyükerşen

B”Belediyeler yasasında demokrasiye ve ilerlemeye yönelik bir sistem değişikliği zaruri. Ancak iktidarın CHP’li belediyeleri çalışamaz hale getirecek değişiklikler hazırlığında olduğuna ilişkin gazetelerde haberler var. Mevcut başkanlık iktidarı böyle bir yola başvurabilir ama büyük yanlış yapmış olur. AKP iktidarının şimdiye kadar yasada reform adı ile alelacele yaptığı değişiklikler aslında reform değil tam bir deformasyondur.”
”Bahçeli’nin önerisi kapsamında yapılacak bir düzenleme: Türkiye için, yerel yönetimlerle başlayan bir federasyon, sistemine dönebilir.”


Kaynak

tr.sputniknews.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: