GENEL

‘AKP ve kayyımdan alınan bazı belediyelerin borç enkazı!’

”Öyle bir belediye bırakılmış ki; hiçbir iş yapmayalım diye, halkın tepkisini alalım diye böyle bir şey yapılmış. Bu halka yazıktır. Bu siyasete yazıktır. Bu demokrasiye yazıktır.”

AKP ve kayyımın yönettiği bazı belediyelerin yerel seçimlerde el değiştirmesinin ardından, belediyelerin borç durumunu ve devredilen taşınmazlarına ilişkin açıklamalar yapılıyor.

1-) MARDİN BELEDİYE BAŞKANI AHMET TÜRK, BELEDİYENİN BORCUNU AÇIKLADI…

Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk

Ahmet Türk Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu açıkladı: ”Tüm gelirlerini toplasak 6 milyon TL geliri olan bir yerde (MARSU), karşımıza 620 milyon borç çıkıyor.”

63 milyon borçla devretmiştik…

Ahmet Türk:‘Kayyum atandığı sırada belediyemizin kasasında 93 milyon nakit paramız vardı. Kuruluş aşamasında ilçelerinde bütün borçları büyükşehir belediyesine yansıtılmıştı. Sonuç olarak ayrıldığımız gün 63 milyon borçla biz belediyeyi devrettik.”

-Belediyemizin birimlerinin borcu bugün 406 milyon.
-Mardin Su ve Kanalizasyon İşleri’nin (MARSU) borcu 620 milyon TL.

Ahmet Türk: ”Öyle bir belediye bırakılmış ki; hiçbir iş yapmayalım diye, halkın tepkisini alalım diye böyle bir şey yapılmış. Bu halka yazıktır. Bu siyasete yazıktır. Bu demokrasiye yazıktır.”

2-) KAYYIM BATMAN BELEDİYESİ’Nİ 240 MİLYON BORÇLANDIRDI

Batman Belediyesi’nde kayyım: 2 buçuk yıllık süre içinde Batman Belediyesini toplamda 240 milyon borçlandırarak belediyenin toplam borcunu 307 milyon 328 bin 305 TL’ye çıkardı. 

31 Mart seçimlerinde seçilen HDP’li Eş Başkanlar Songül Korkmaz ve Mehmet Demir:
”Önceliğimiz yolsuzlukları ortaya sermek olacak. 307 milyon borç yaratılmış. Belediyenin taşınmazlarının akıbetini araştırıyoruz. Önümüzdeki günlerde net tablo iyice ortaya serilecek.”

3-) KAYYIM SİLOPİ BELEDİYESİNİ 133 MİLYON TL BORÇLANDIRDI,

Adalet Fidan – Süleyman Şavluk

Şırnak’ın Silopi Belediye Eş Başkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk: ”Kasasında 11 milyon 435 bin TL bulunan belediyeyi 133 milyon 453 bin TL borçla devraldık.”
-Belediye kasasında ise şu an 118 bin TL bulunuyor.
-Borcun yanı sıra, belediyeye ait Kadın Dayanışma Merkezi’nin içerisinde bulunan 532 taşınmazla birlikte hazineye devredilmiş.
-Toplamda 19 bin 542,20 metrekarelik alan, bedelsiz bir şekilde Diyanet ve Milli Eğitim gibi kurumlara devredilmiş.
”Söz konusu durumu, ‘Kredi çekmemize engel olmak ve hizmet vermemek için yapılmış’. Ama belediyeye ait taşınmazlar asla başka kurumlara devredilemez ve bunun takipçisi olacağız.”

4-) KAYYIM, ARTUKLU BELEDİYESİNİ AKP’ye DEVRETTİ

AKP’li Abdulkadir Tutaşı

31 Mart seçimleriyle beraber AKP’ye geçen Artuklu Belediyesi Bşkanı Abdulkadir Tutaşı: ”Kayyım döneminden kalan borçları, belediye meclis üyelerine de halka da açıklamak zorunda değilim.”
HDP grubunun ”Bizler bu belediyenin meclis üyeleriyiz, hem bizimle hem de halkla paylaşmak zorunluluğunuz var.” itirazları üzerine tartışma büyüdü.

5-) CİZRE’DE KAYYIM BELEDİYEYİ KENDİNE DEVRETTİ

HDP’li Belediye Eş Başkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu

HDP’nin devraldığı Cizre Belediyesi’ne ait binanın kayyım tarafından Kaymakamlığa devredildiği öğrenildi. 

Cizre Kayyımı, atandığında, kasasında 36 milyon TL olan belediyeyi ,
kasasında sadece 20 bin TL ve 220 milyon TL borçla devretti.

Cizre kayyımı, seçimlere 4 ay kala aralarında belediye hizmet binasının da bulunduğu pek çok taşınmazın yanı sıra ilçedeki Cumhuriyet Meydanı ile birlikte iki yolu da devrettiği ortaya çıktı. 

HDP’li Belediye Eş Başkanları Mehmet Zırığ ve Berivan Kutlu: ”Yapılan incelemelerde kayyım tarafından bırakılan borçların yanı sıra aralarında hizmet binası, 2 yol ve Cumhuriyet Meydanı’nın da bulunduğu en az 12 belediye taşınmazının İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü gibi kurumlara devredildiği ortaya çıkarıldı.” 

6-) BİSMİL’de KAYYIM BELEDİYE BİNASINI TAKAS ETTİ

Diyarbakır Bismil’de AKP’nin atadığı kayyım, belediye binasını emniyete hibe etti. Yüzde 71,4 oranında oy alarak seçimi kazanan Diyarbakır Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz, yeni belediye hizmet binasının kayyım Kerem Süleyman Yüksel tarafından 1 ay önce Bismil Emniyet Müdürlüğüne “takas usulüyle” tahsis edildiğini açıkladı. 

7-) YENİŞEHİR’de KAYYIM BELEDİYENİN MAKAM ARACINI KENDİSİNE TAHSİS ETTİ

Diyarbakır’da Yenişehir Belediyesi kayyımı Serdar Kartal, seçimlerden 3 gün önce belediyenin makam aracı ve 3 aracını Kaymakamlığa tahsis etti. 

Yenişehir Belediyesi’ne ilk önce Kaymakam Mehmet Özel, daha sonra Serdal Kartal kayyım olarak atanmıştı. 

Yenişehir Kaymakamı Serdar Kartal, Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hacı Cebe ile imzaladığı protokolde, Yenişehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı’nın 1 Mart tarihli ve 194 sayılı talep yazısı ile Yenişehir Belediyesi’nin 8 Mart tarihli ve 47 sayılı meclis kararına istinaden makam aracıyla birlikte 3 aracı 10 yıllığına bedelsiz tahsis etti. 

😎 KAYYIM İDİL’DE BELEDİYENİN KASASINI MAL MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAĞLANMIŞ! 

Şırnak İdil’de, HDP’li Songül Erden ve Murat Şen’in devraldığı belediyenin 48 milyon TL borçlandırıldığı öğrenildi.

Kayyım atandığı sırada kasasında 578 bin 868 TL bulunan belediye şuan 48 milyon TL borçlu. Belediyeye ait 36 araçtan ise sadece 3’ü kullanılabilir durumda. Geriye kalan araçların ise tamirlerinin yapılmadan ortada bırakıldıkları öğrenildi. 

Yıkılan belediye hizmet binasının bulunduğu alan ve üzerindeki Taziye Evi, 5 Mart tarihinde Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredilmiş

Belediyeye ait Nissan Navara (Jeep) marka aracın da 8 Mart tarihinde Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne devredildiği tespit edildi. Kayyım atanmasının hemen ardından belediyenin muhasebe müdürünün görev yerinin değiştirildiği ve belediyeye gelen paranın ilk olarak İlçe Mal Müdürlüğü’nden Murat Aşkan’a bağlandığı ortaya çıktı. Aşkan’ın, daha sonra belediye kasasına parayı aktardığı aktarıldı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: