‘AKP’liler oy torbalarını kaçırıyor’ VİDEO

Gaziantep’te 31 Mart seçimlerinde Nurdağı Belediye Başkanı seçilen AKP’li Ökkeş Kavak’ın seçimi ‘hile’ yoluyla aldığı iddia edilirken oy çuvallarının çalındığı ileri sürüldü.

BBP’li Hasan Dilek: ”Seçim gecesi emniyet güçleri kışkırtıcılık yaptı. ‘AKP’liler oy torbalarını kaçırıyor’ bağırışlarıyla beraber, emniyet, BBP’lilere müdahele etti.”

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde, AKP’li Ökkeş Kavak 8 bin 873 oy alırken, BBP’li Hasan Dilek , 8 bin 585 oy aldı.

BBP’liler çok kritik iddialarda bulunuyor…

BBP’liler: ”Yaklaşık 1700 oyla önde olduğumuz sırada, polisler devreye girdi. Sandık başlarındaki görevliler dışarı çıkarıldı. Sandık çuvalları akşam 17.00’dan sonra değil, 23.00 dolaylarında Seçim Kurulu’na getirildi.”

Hasan Dilek: ”3 çuvalın açık, 2 çuvalın ise yırtıldığını tespit ettik ve konuyla ilgili olarak tutanak tuttuk.”

BBP’li Hasan Dilek: ‘Daha önce AKP’den aday adayı olan Şehmus Kaya, sandık başkanı da oldu. Kanuna göre bu yasal değil. Şehmus Kaya usulsüz oy kullandırdı. Şehmus Kaya hakkında sandık görevlileri tutanak tuttu.”

Hasan Dilek: ”Seçimlerin yenilenmesi ve iptali yönünde YSK’ya itirazda bulunduk. Konuyla ilgili olarak gerekli fotoğraf, belge ve videoları da sunduk.”

‘Seçim torbaları 80 AAH 089 no’lu plakalı araçla kaçırıldı.’

YSK , BBP’nin yaptığı başvuruyu değerlendirdi. BBP’nin talebini ‘yeterli delil’ olmadığını gerekçe göstererek reddetti.

İşte o müdahale ve AKP’lilerin oy kaçırdığı iddiası:

Hasan Dilek, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Biz seçimi önde götürüyorduk. Bizim burada yaklaşık 38 kırsal kesimde mahalle, 10 tane de merkezde mahalle var. Kırsalda 1700 oy civarında önde giderken, merkezde de 230 oy gerideydik. Ondan sonra emniyet devreye girdi, bütün sandık görevlilerini dışarı atmalar, bir ayaklanma meydana geldi. Halk ayaklandı, biz halkı yatıştırmaya çalıştık, emniyet kışkırtıcılık yaptı.” 

”Sandıklarda bir usulsüzlük olmaya başlarken, çuvallar da kayboldu. Çuvallar okullardan çıkmasına ve 5-6 saat geçmesine rağmen maalesef seçim kuruluna gelmedi. Gece saat 11 gibi çuvallar gelmeye başladı. Sabaha karşı 3 gibi 288 oyla kaybettik.”

”Çuvalların 2 tanesi yırtık, görüntüler elimizde mevcut. Çuvallar açıkken, görevlinin gelip çuvalları doldurduğuna dair bütün görüntüler var.”

”AKP’den aday adayı olan Şehmus Kaya, mahalleden memurdu, onun sandıkta görevli olduğunu tespit ettik. Normal şartlarda, siyasi partiden aday adayı olan bir şahsın, sandık başkanlığı yapma şansı yok. Hastaların, oy kullanamayanların hepsine oy kullandırtıyorlar, kendileri kullanıyor usulsüzce. Tutanaklar var. 3 açık çuval, 2 yırtık çuvalın tutanağını da tuttuk.”

Kaynak

www.yurtgazetesi.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.