'Suriye, teröristler için bir sığınak olmamalı ve buradaki İranlılar evlerine geri dönmeli.'

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: ‘Türkiye’nin önemli güvenlik endişeleri var ve ABD bu endişeleri anlıyor.’

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: “Türkiye ile YPG’nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz.”

Jeffrey: ”Türkiye ve ABD’nin, geçmişte ve şu anda çok önemli bir jeostratejik ortaklığı var. Suriye’deki kriz çok karmaşık ve ABD’nin Suriye’deki misyonuna ulaşması açısından Türkiye’nin önemi büyük.”

”Suriye’deki siyasi süreç için yapılması gereken çok iş var. Esed rejimi, kimyasal ve nükleer silahlardan vazgeçmeli. Suriye, teröristler için bir sığınak olmamalı ve buradaki İranlılar evlerine geri dönmeli.”

Türkiye, Suriyeli muhaliflerin sesi oluyor.

“Türkiye, İran ve Rusya ile Astana grubunun bir üyesi ve Suriye nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan Suriyeli muhaliflerin sesi oluyor. Bu durum Birleşmiş Milletlerin bu ülkedeki siyasi süreçle ilgili hedefleri açısından çok önemli. Türkiye ile henüz üzerinde tam anlaşamadığımız bir güvenli bölge üzerine çalışıyoruz. Türkiye’nin çok önemli güvenlik endişeleri var. ABD, Türkiye’nin bizim IŞİD’e karşı birlikte savaştığımız insanlarla (YPG/PKK) ilgili endişelerini de anlıyor. Türkiye ile YPG’nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz.”

‘Suriye’de IŞİD yenildi ve İdlib’deki krizin şimdilik önüne geçildi’

Jeffrey: “BM aracılığıyla Suriye’deki siyasi süreci yeniden canlandırıyoruz.”

Daha önveki konuşmalarda, Jaffrey: ”Güvenli bölge Türkiye ile oluşturulacak. Orada YPG olmayacak. Türkiye’nin hassasiyetlerini gözeterek adım atacağız. Türkiye ile görüşmeleri sürdürüyoruz.” demişti.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: