GÜNDEM

Kanada’da İslam karşıtı silahlı bir grup kuruldu!

Grup liderlerinden Robert Welling: ”Kanada hükümeti bizi “yerli teröristler” olarak görüyor. Zamanı gelirse ve güç kullanıp harekete geçmemiz gerekirse, bunu yaparız.”

“Savaş arkadaşlarıyız, savaş halindeyiz ve hayatımızın mücadelesinin ortasındayız” 

Kanada’da kendilerine ‘The Three Percenters’ (Yüzde Üçler) adını veren ve sembol olarak da ‘III%’ işaretini kullanan aşırı sağcı grubun, Kanada topraklarında ‘savaş vereceği’ ifade edildi. Söz konusu grubun, “Savaş arkadaşlarıyız, savaş halindeyiz ve hayatımızın mücadelesinin ortasındayız” sloganıyla hareket ettiği bildirildi.

Grup liderlerinden Robert Welling: ”Kanada hükümeti bizi “yerli teröristler” olarak görüyor. Zamanı gelirse ve güç kullanıp harekete geçmemiz gerekirse, bunu yaparız.”

Welling: “Biz İslam’ı ve Müslümanları sevmiyoruz. Kanada için bir İslami işgal ufukta, bu da iltica ve göçle gerçekleşecek. Kanada genelinde 16 camiyi ‘aktif olarak kontrol ediyorum’. Bu camiler, terörist eğitim grupları için eğitim cepheleridir. Bu camileri izlemeye ve durumlarını kaydetmeye devam edeceğiz.”

Adını, 2008’de Barack Obama’nın ABD Başkanı seçilmesinin ardından kurulan aynı adlı paramiliter örgütten alan grup, Kanada’da ise 2015’te Justin Trudeau’nun iktidara gelmesinden sonra kuruldu.

Grup, Toronto ve Montreal başta olmak üzere Kanada’nın büyük kentlerinde neredeyse her hafta en az bir gösteri yaparak, eylem ve söylemleri ile taraftar toplamaya çalışıyor.

Grubu yakından takip eden Antifa isimli anti-faşist görüşlü karşıt grup ise büyük kentlerdeki aşırı sağcı ve İslamofobik gösterilere, karşı gösteri ile cevap veriyor.

Grubun, sadece Alberta’da 1600’den fazla üyesi olduğu belirtiliyor.

Ülkenin en yüksek düzeydeki polis teşkilatı olan Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP: ”Gelişmelerden haberdarız. RCMP bu grubun farkında. RCMP, hareketleri veya ideolojileri araştırmıyor, ancak Kanadalıların güvenliğini ve emniyetini tehdit eden herhangi bir bireyin ya da grubun suç faaliyetlerini araştırıyor.”

Uzmanlar: ‘Söz konusu faaliyetler, ‘yalnız kurt’ olarak nitelendirilen bireysel saldırganları cesaretlendiriyor. Tehlike ciddi ve büyük. ‘Şiddete karşı savunma oluşturma’ taktiği, bir bireyin veya küçük bir hücrenin savaşı camilere götürmesi ve saldırganlık yapma potansiyelini artırıyor. Bu, birilerinin raydan çıkması için gerçekten güçlü bir ihtimal.”

Alberta Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi (AMPAC): ”Grubun resmi olarak ‘terörist organizasyonlar listesi”ne alınması çağrısında bulunuyoruz. Söz konusu grubun, terör örgütü listesine dahil edilecek kriterleri karşıladığına inanıyoruz.”

AMPAC: “Grup uzun bir sicil kaydına sahip, oldukça düzenli ve son derece aktif. Nefreti çoğaltmaları, yaymaları ve şiddet eğilimleri göstermeleriyle bu grubun terör listesine alınmak için gereken testi geçtiğini düşünüyoruz. Bunu izlemeye devam ediyoruz.”

Kanada’da İslam karşıtı silahlı grup kuruldu https://t.co/Vl7gdBxbYE pic.twitter.com/R6j9a2M2lS— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) 13 Nisan 2019

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: