GÜNDEM

ABD’nin partnerlerine baskısı sürüyor: Hindistan’a S-400 alımından vazgeçme çağrısı

‘Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Mücadele Yasası’ (CAATSA):
ABD Kongresinin 2017’de bu yasayı çıkardı. Rus savunma ve istihbaratıyla ilişkili kurum ve kuruluşlarla iş yapan üçüncü ülke ve şirketlere de yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman:
”5 milyar dolar maliyetinde Rus S-400 hava savunma sistemini alma niyetimizden dolayı, Washington’un yaptırım uygulamaktan kaçınacağını umuyoruz. Rusya’dan silah alımıyla ilgili pozisyonları tüm ayrıntılarıyla ABD tarafına anlattık.”


Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman

Hindistanlı bakan Nirmala Sitharaman:
“S-400 sorunuyla ilgili görüşümüzü ayrıntılarımla sunduk. Görüşümüz duyuldu ve anlayışla karşılandı. ABD, ilerlettiğimiz pozisyonu dikkate aldı. Çin ve Pakistan gibi ülkelerle komşu olan Hindistan’ın, ‘güçlü partner’ olarak kalabilmesi için Rus silahlara ihtiyacı var.”

ABD, Hindistan’ın S-400 alması durumunda, Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulanabileceğini açıklamıştı.

‘Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Mücadele Yasası’ (CAATSA):
ABD Kongresinin 2017’de bu yasayı çıkardı. Rus savunma ve istihbaratıyla ilişkili kurum ve kuruluşlarla iş yapan üçüncü ülke ve şirketlere de yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Rusya Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanı Andrey Koşkin:
”ABD kendi güvenliğini, gelişmekte olan Çin’in arz ettiği tehdidi etkisiz hale getirme üzerine inşa ediyor, bu yüzden Pakistan’ı bırakıp Hindistan’la ilgileniyor. Hindistan, nüfusu, yüzölçümü, ekonomik potansiyeli ve askeri imkanlarının yükselmesi açısından Çin’e karşı bir ağırlık oluşturabilir. Bu yüzdendir ABD, Hindistan’ı korkutuyor, olası yaptırımlar hakkın uyarıda bulunuyor. Bugün Washington her yerde kendi politikasını dayatmaya çalışıyor ama her zaman bunu başaramıyor. Misal Türkiye, S-400 için F-35’ten vazgeçerek itaatsizlik sergiledi.”

Andrey Koşkin:
”ABD, Rus askeri teknolojilerinin yayılmasını kısıtlamak için her şey yaptı. Washington’un, Moskova’yı izole etme tedbirleri, piyasada gelişmiş silah satışını kısıtlamayı öngörüyor. ABD uzun zaman boyunca ileri teknoloji üretimi konusunda lider olarak gösteriliyordu ancak şimdi Rusya da bir dizi modern savunma teknolojiler sundu. Misal S-400 hem fiyat hem de teknik özellikler açısından ABD’nin Patriot sistemlerinden üstün.”

Rus askeri uzman Yuriy Knutov:
”Ortadoğu’daki çatışmalar, Rus silahının Amerikan muadillerine göre daha etkili ve ucuz olduğunu gösterdi. ABD’li silah üreticileri Washington’a baskı yaparak ve yaptırımların uygulanmasını talep ediyor. Bu yaptırımlarla rakiplerini devre dışı bırakmak ve rahat rahat ürünlerini dış piyasaya sürmek istiyorlar. Bu yüzdendir Washington, Rus silah almak isteyen her bir ülkeye baskı yapıyor ve Amerikan ürünlerini dayatıyor.”

ABD, partnerlerine baskı kurmaya devam ediyor

Yuriy Knutov

”Hindistan, ABD’den de silah almaya devam ediyor. Washington’un yaptırım kararı alması durumunda: Hindistan Amerikan askeri teknolojilerini almaktan vazgeçebilir. Yani Hindistan’ın da ABD’ye baskı aracı var. Beyaz Saray, Hindistan’a karşı yaptırım hazırlıyor ama bu yaptırımlar sadece Başkan Donald Trump onay verirse yürürlüğe girer. Ancak Trump bu sorunun derinine inme niyetinde gibi durmuyor. Her halükarda ABD, partnerlerine baskı kurmaya devam ediyor.”

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: