''IMF, üye ülkelerin üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her bir üye ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin olarak (genellikle yılda bir kez) ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor.''

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen:
”Türk ekonomisinin bazı sıkıntılarla karşı karşıya.” 


Poul Thomsen

Poul Thomsen: ”Türkiye para politikaları da dahil son altı ayda önemli tedbirler aldı. Türkiye, enflasyon beklentisini yeniden belirleyerek, enflasyonu düşürmek için sıkı bir para politikası izlemesi gerekli.”

”Şunlar çok önemli:
-Şeffaflık,
-Merkez Bankası’nın bağımsızlığı,
-Sıkı para politikalarının devam ettirilmesi.”

“Ekonominin nispeten önemli sayılabilecek bu gerileme döneminde mali sektörü yakından izlemek ve gerekirse önlem almak önemli.”

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Thomsen: ”Türkiye ile tüm görüşmeler, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yönelik yapılan sıradan gözetim çerçevesi içinde yapılıyor. Türkiye ile IMF arasında 4’üncü madde kapsamında gözden geçirme çalışmaları dışında, resmi veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşme yok.”

IMF, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her bir üye ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin olarak (genellikle yılda bir kez) ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor.

IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında yapıldığı için ”Madde IV Görüşmeleri” olarak da adlandırılan bu görüşmeler IMF’nin her üyesi gibi Türkiye ile de her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Kaynak

tr.sputniknews.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: