Komünist Başkan Başlattı, Kepez Belediye Başkanı Devam Ettiriyor…

Çanakkale’de Kepez Belediyesi’nin yeni başkanı CHP’li Birol Arslan, Belediyenin son Borç – Alacak durumunu belediye binasına dev afiş asarak duyurdu. 

-Kasa toplamı 375 bin 618 lira 64 kuruş ,
-Borçlar, 61 milyon 825 bin 517 lira 91 kuruş.

Şeffaf Belediyecilik!

Birol Arslan

Kepez Belediye Başkanı CHP’li Birol Arslan:
“Ben bu afişi şeffaf anlayışım gereği astım. Kimseyle bir kaos oluşturma gibi bir isteğim yok. Kimseyi zan altında da bırakmak istemiyorum. Amacım bu değil. Görev süremde 1 yıl dolduğunda da benim yönetimimdeki belediyeye ait son durumu yine aynı afiş yöntemiyle insanlara duyuracağım.”

Belediye binasına asılan afişin ardından Kepez Belediyesi’nin CHP’li eski başkanı Ömer Faruk Mutan açıklama yaptı.

Ömer Faruk Mutan: ‘Popülizm ve yalan üzerine’

Ömer Faruk Mutan

1-Belediyelerde “borç” olgusuna SGK ve Hazine borçları üzerinden bakılır. Kepez Belediyesi’nin bu iki kuruma da 1 kuruş borcu bulunmamaktadır.
2-İller Bankası ise belediyelere proje üzerinden kredi olanağı sağlamaktadır, bu kredileri alabilmek için öncelikle projeler ve haliyle bu projeleri bütçelendirip sunacak bir belediye başkanı asgari şarttır.

Özetle; o kredileri herkes alamaz.

3-İller Bankası verdiği kredileri kaynağından keser, kredi verirken ise projelerin yanında belediye bütçesinin kendi dinamiklerine bakar. Bütçe dinamiğine bakan kurum ise sadece İller Bankası değil, tüm finans kuruluşlarıdır. Örneğin bahse konu olan Halkbank kredi borcu 10 yıla yayılmış bir borçtur.
4-Proje ve belediye bütçe dinamiği baz alınarak kullanılan borç tutarları; İller Bankası (Pazaryeri)= 5.000.000,
İller Bankası (Hastane Yolu)=4.500.000,
SUKAP(Su — Kanalizasyon- 2. Etap Arıtma)= 5.000.000,
HALKBANK = 6.000.000,
DENİZBANK= 1.000.000,
CARİ BORÇLAR = 7.000.000,
TOPLAM = 28.500.000. Hal böyleyken 61.825.517,91 TL borç nasıl bir hesap sonucu ortaya çıkmıştır?
5-2031 yılına kadar geri ödemesi olan borçların önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamı ödenecekmiş gibi göstermek en hafif deyimle yalancılıktır. Mevcut popülist zihniyetin değil 2031’i göreceği görevde olduğu dönemde bile mali ve idari açıdan ibra edileceği şüpheli iken yapılmak istenen lafla peynir gemisi yürütmektir.

Sonuç olarak;

Ömer Faruk Mutan: ”Devlette devamlılık esastır. Biz geldiğimizde de borç vardı; mağdur edebiyatı yapmadık, iş yaptık. Kepez siyasi kültürü ve buna yansıyan belediyecilik anlayışı yalanlara dayalı kuru popülizmi kabul etmez, hizmet bekler. Kabul etmeyeceğini de hep beraber göreceğiz. Saygılarımla…”

Kaynak

tr.sputniknews.com

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.