‘Türkiye eli boş bir ülke değil’


Prof. Dr. Hasan Ünal: ”ABD, ‘Rusya’dan S-400 alması halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanacak diyor. Türkiye’nin ABD ile yaşadığı sorunlar S-400 alımı ile sınırlı değil. NATO müttefikliği artık kağıt üzerinde kaldı. Türkiye eli boş bir ülke değil.”

ABD: ”Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi, F-35 yeni nesil savaş uçağını düşürecek şekilde tasarlandı. Türkiye, S-400 alması halinde yaptırımlara maruz kalacak.”

Erdoğan: “S-400’ler konusunda ‘geri adım yok’ S-400 füze savunma sisteminin Temmuz’da teslimi söz konusu idi, belki öne de çekilebilir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “ABD Patriot satmak istemezse yarın biz ikinci S-400’ü de alabiliriz, başka bir hava savunma sistemi de alabiliriz.”

Türkiye-Amerika ilişkilerini, S-400 tartışmalarını Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal:
“Türkiye’nin ABD ile yaşadığı sorunlar S-400 alımı ile sınırlı değil. ABD asıl kendi suçlarını örtbas etmek için S-400’lerin alımıyla ilgili olarak Türkiye’nin üzerine geliyor. ABD’nin büyükelçilik personelinin yargılama sürecine ilişkin de talepleri var; buna karşı da yaptırımlar konusunu gündeme getiriyor.”

Hasan Ünal: ”Ben size Türkiye’nin dış politikasındaki hayatı önemdeki konulardan bir kaçını söyleyeyim.”

1-) Ülkeden doğrudan toprak bütünlüğünü ve ulusal güvenliğini ilgilendiren PKK/PYD meselesi: ABD sürekli uyarılmasına rağmen Ortadoğu’da bir büyük Kürdistan kurma çabalarından vazgeçmiyor. Dört Ortadoğu ülkesinin yani Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ın topraklarından bir büyük Kürdistan kurmaya çalışıyor.

2-) Türkiye açısından yine hayati önemde olan Kıbrıs konusu: ABD’yi bir şekilde Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarmaya çalışan tarafta görüyoruz. Başka konularda da yanımızda görmüyoruz.  Özellikle soğuk savaşın sona ermesinden bu yana ABD ile neredeyse her konuda karşı cephelerde yer alıyor.

Hasan Ünal: ”Diyelim ki Türkiye S-400’leri almaktan vaz geçti, ne olacak? Yani PYD konusunda nasıl anlaşacağız ABD ile? ABD, PYD’ye verdiği bütün silahları toplayıp, PYD’li teröristleri tek tek derdest edip Türkiye’ye mi teslim edecek veya Ortadoğu’da herhangi bir şekilde bir Kürdistan kurma çabasından vazgeçtiğini sadece söylemekle kalmayıp uygulamada bunu gösterecek mi?”

Prof. Dr. Hasan Ünal: ” Tüm bunlara bakıldığında ABD ile Türkiye ayrı cephelerde. Hatta ben bazen şu soruları kendi kendime sormadan edemiyorum. Eğer Amerika müttefikimiz ise düşmana ne ihtiyacımız var? Yani NATO müttefikliği kağıt üzerinde kaldı artık. Türkiye NATO’da güvenilir ve sadık bir müttefik olmasına rağmen bütün bunları görüyor karşısında.”

“Dolayısıyla S-400’ler aslında Amerika’nın bir terör örgütüne verdiği desteği ifşa etmeyi, göstermeyi engellemeye yönelik bir çaba aynı zamanda. Tabi S-400’leri engellemeye çalışmanın ayrı bir stratejik boyutu da şu; eğer Türkiye Rusya’dan sadece S-400’leri almakla kalmaz bir sonraki aşamada bu tür silahların ortak üretimi, teknoloji transferi ve Türkiye’nin bayağı ilerlemiş olan kendi silah, savunma sanayiini geliştirmesi ihtimalinden çekiniyor. Yani ABD’nin bir pazarı ve aynı zamanda ‘hayır bunu şöyle kullanamazsın, bunu böyle yapamazsın’ diyebileceği bir ülke olarak kalmasını istiyor. Ama bu İlanihaye devam edemez.”

Prof. Dr. Hasan Ünal: “Eğer Türkiye bugün ABD’nin baskılarıyla S-400’leri almaktan vazgeçerse devlet olma niteliğini kaybeder, uluslararası dünyadaki saygınlığını kaybeder. Türkiye’den baskılara boyun eğmesi beklenemez. ABD dış politikada hata yapma şampiyonluğunu kimseye bırakmayan bir ülke. ABD tamamen yanlış yolda.Türkiye S-400’lerin alımından vazgeçemez.”

”ABD herkese karşı yaptırım uygulamaya başladı. Yani böyle Amerika Yaptırım Devletleri gibi bir şey oldu. Herkese yaptırım, ona yaptırım, buna yaptırım. Elinizdeki bir baskı kabiliyetini sürekli ve herkese karşı kullanırsanız tadı kaçar bunun.”

‘Türkiye’nin de elinde yaptırım mekanizmaları var.’

Prof. Dr. Ünal: “Mesela, Türkiye bir NATO üyesi olarak ABD’nin NATO’ya getireceği ve Rusya’yı hedef alan bütün askeri ve siyasi kararları peş peşe veto etmeye başladığını düşünün. ‘Hayır ben bunları kabul etmiyorum, Rusya benim dostum, yakın komşum’ diye. Ne diyeceksiniz? İncirlik’teki mesela uçuşları durdurmakla başlayın. Bir sonraki aşamada NATO’ya Türkiye başvurur mesela resmen ve diyebilir ki;ABD’nin ben silahlı kuvvetlerini teröre destek veren silahlı kuvvetler olarak ilan edeceğim çünkü karşımdaki Türkiye’nin ulusal bütünlüğüne ve milli güvenliğine doğrudan tehdit oluşturan PKK’ya PYD’ye tırlarca silah veriyor bu adamlar. Yani Türkiye eli boş bir ülke değil.”

”Bugünkü ABD yönetimi ile sağlıklı bir şeyin konuşulabilmesi mümkün değil. Bu da şu anlama geliyor, Türkiye mutlaka ve mutlaka sadece S-400’leri almakla kalmamalı. Türkiye S-400’lerin alımını Rusya ile ortak silah üretme, teknoloji transferi ve bütün bunlardan elde edeceği know-how ile  kendi silahını yapma yönündeki girişimlerle desteklemelidir.”

Kaynak

tr.sputniknews.com

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.