GÜNDEM

Başkan ve belediye meclislerinin farklı partilerden oluşması…

”CHP bu kez meclis çoğunluğunu aldı. Bize beş sene ‘kök söktürüp’, haklı haksız bütün projelerimize ‘hayır’ çekenler, artık seslerini çıkaramaz hale geldiler.”

Yerel seçimlerin ardından birçok büyükşehirde belediye başkanı ile belediye meclislerinin ayrı partilerden oluşması, sürecin nasıl işleyeceği konusunda merak uyandırdı.

Ankara’da kesin sonuçlara göre, İstanbul’da da kesin olmayan sonuçlara göre CHP’nin büyükşehir belediyesini kazanması; bu duruma karşı, belediye meclislerindeki AKP çoğunluğu, yeni sürecin nasıl işleyeceği konusunda merak uyandırdı.

1-) Atama Yetkisi

Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda belediye başkanları, büyükşehir belediyesindeki tüm birim amirlerini atama yetkisine sahip. Tüm daire başkanlıkları ve genel müdürlüklere başkan tarafından atama yapılabilecek.

2-) Genel Sekreterlik

Büyükşehir belediyelerinin genel sekreterlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak bakanlık onay vermediği durumlarda, başkan tarafından görevlendirme ile genel sekreter belirlenebiliyor.

Yapılan atamalarla ilgili de belediye meclisinden onay alınması gerekmiyor, bilgi verilmesi yeterli.

3-) Yatırımlar

Belediye başkanları, belirlenen bütçelerdeki şehirle ilgili yatırımları da kendi imzasıyla yapabiliyor. Örneğin yapılacak park, asfalt, reklam gibi her türlü işlemde başkan imzası yeterli.

4-) İhaleler

Büyükşehir belediye başkanlarının belli ihaleleri açma yetkisi de var.

5-) Belediye Şirketleri

Belediye şirketlerinin genel kurula gitme ve yönetimlerini atama yetkisi de belediye başkanında bulunuyor.

6-) Bütçe ve İmar Planı

-Belediye şirketlerinin sermaye artırımı ve bazı devirlerinde belediye meclisinden onay almaları gerekiyor.
-Belediye meclislerinin de şehrin tüm imar planlarıyla büyükşehir belediyesi bütçesi onaylama yetkileri var.
Bütçelerin dağıtımı, belediye meclisi tarafından yapılsa da harcamalarda yetki başkanda.
Büyükşehir belediyesinin taşınmazlarının tahsis, arsa alımları gibi işlemlerinde de yetki mecliste.
Belediye meclislerinde her türlü sokak, cadde ve park adı gibi isimlerin değiştirilmesi yetkisi var. Belediye başkanı kararıyla tüm bu isimler değiştirilemiyor.
Belediye amblemi konusunda yetki belediye meclisinde bulunuyor. -Ulaşım ana planları da oluşturulan komisyonların vereceği kararlarla belediye meclislerinde karara bağlanıyor.

Örneğin, bir yerden bir yere metro hattı yapmak için o bölgede imar ve benzeri ulaşım düzenlemeleri yapılacağı için, kararın belediye meclisinden çıkması gerekiyor.


Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç

Yeniden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yılmaz Büyükerşen:
”CHP bu kez meclis çoğunluğunu aldı. Bize beş sene ‘kök söktürüp’, haklı haksız bütün projelerimize ‘hayır’ çekenler, artık seslerini çıkaramaz hale geldiler.”


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş:
”Belediye meclisinde ‘CHP azınlıkta’ denerek engelleme imaları var. Onlar önemli değil. Ankara’ya hizmet etmemizi kimse engelleyemez. Bunun sorun olacağını sanmıyorum. Eskişehir örneği var ortada. Kimse hizmeti engellemeye cesaret edemez

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: