Akın İpek'in yöneticisi olduğu Koza İpek Holding 2016 yılında Tasarruf Mevzuatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilmişti. Akın İpek 2015 yılından bu yana İngiltere'de yaşıyor.

İngiltere, Akın İpek’in iadesi talebini birkez daha reddetti.

Akın İpek

Gülen yapılanması ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle Türkiye’nin İngiltere’den iadesini istediği Akın İpek için Ankara’nın yaptığı temyiz başvurusu sonuçlandı. Yüksek Mahkeme, Türkiye’nin talebini reddetti.

Türkiye’nin İngiltere’den iadesini istediği iş insanı Akın İpek, Ali Çelik ve Talip Büyük hakkında Ankara’nın yaptığı temyiz başvurusu sonuçlandı.

Westminster Sulh Ceza Mahkemesi: ”Bu kişiler hakkında Türkiye’de yürüyen dava ‘siyasi’ dir.” demiş ve bu gerekçeyle Ankara’nın iade talebini Kasım ayında reddetmişti.”

Londra Yüksek Mahkemesi de Salı günü yaptığı açıklamada Ankara’nın temyiz başvurusunu geri çevirdi.

Yüksek Mahkeme hâkimi Elisabeth Laing: ”Kasım ayındaki,
Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği hüküm geçerli. Temyiz izni için yeniden yapılan bu başvuruyu reddediyorum.”

Akın İpek’in yöneticisi olduğu Koza İpek Holding 2016 yılında Tasarruf Mevzuatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmişti. Akın İpek 2015 yılından bu yana İngiltere’de yaşıyor. İpek, Çelik ve Büyük, Türkiye tarafından ‘FETÖ/PYD çatı davasının firari sanıkları’ olarak aranıyor. Her üç ismin İngiltere’deki iade dosyaları birleştirilmişti.’

İade talebi ile ilgili olarak Kasım ayında yapılan duruşmanın hâkimi John Zani: ”İpek, Çelik ve Büyük’ün iade edilmeleri halinde Türkiye’de ‘kötü muamele ile karşılaşma riski’ bulunuyor.”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Kasım ayındaki kararın “kabul edilemez” olduğunu söylemiş ve “İngiltere yargısının ret kararı, siyasi içerikli bir değerlendirme niteliği taşımaktadır. Bu nedenlerle iade talebiyle ilgili ret kararını ve gerekçelerini kabul etmemiz mümkün değildir” ifadesini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy:
”FETÖ mensupları Hamdi Akın İpek, Ali Çelik, Talip Büyük ve Mustafa Yeşil’in İngiltere’den iadelerinin reddedilmesi kararına karşı yinelenen temyiz talebinin reddedilmesi hayal kırıklığına sebep oldu.”

 “Terör örgütü FETÖ mensupları Hamdi Akın İpek, Ali Çelik, Talip Büyük ve Mustafa Yeşil’in İngiltere’den ülkemize iadelerinin reddine dair Londra Westminster Kaza Mahkemesi’nin kararına karşı yenilenen temyiz izni talebimizin bugün Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmesi hayal kırıklığına sebep olmuştur.”

Sözcü Aksoy:

“251 masum vatandaşımızın şehit edildiği ve binlercesinin de yaralandığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasındaki FETÖ mensuplarının ülkemize iadeleri yönündeki beklentimiz ve çabalarımız devam edecektir. Söz konusu terör örgütünün sadece Türkiye değil bulunduğu her ülke için tehdit olduğu unutulmamalı, terörle mücadelede uluslararası iş birliğinin büyük önem taşıdığı bilinmelidir.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: