''Belli ki Erdoğan seçim kurulları üzerindeki baskıyı artırmak ve böylece en azından memleketi İstanbul'da seçimi tekrarlatmak istiyor.''

‘Erdoğan seçmenin memnuniyetsizliğini anlamak istemiyor.’

Alman basınında Türkiye’de AKP’nin yerel seçim sonuçlarına itirazıyla ilgili değerlendirmeler…

Frankfurter Allgemeine Zeitung:
‘”Kaybetmeyi hazmedemeyen kişi’ Erdoğan, AKP’nin mağlubiyetinin gerçek nedenini anlamak istemiyor.”

“Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul’un kaybedilmesinin Erdoğan’ın canını acıtacağından herkes emin olabilir. Özellikle de ‘kendi’ AKP’sinin ekonomik metropol İstanbul’da, bundan 25 yıl önce yükselişinin başladığı yerde, (küçük bir farkla) kaybetmesi, Erdoğan’a öyle rahat vermiyor ki kendisi “yaygın usulsüzlük” ve “organize hileden” bahsediyor.”

”Belli ki Erdoğan seçim kurulları üzerindeki baskıyı artırmak ve böylece en azından memleketi İstanbul’da seçimi tekrarlatmak istiyor.”

”Seçimi kazanan parti olan CHP’nin suçlamaları reddetmesi ve Erdoğan’ı demokrasiyi yok etmekle suçlaması, anlaşılır bir durum. 2016 darbe girişiminden bu yana yetkilerini kapsamlı bir biçimde genişleten Erdoğan, AKP mağlubiyetinin nedeninin seçmenin -örneğin ekonomik vaziyet nedeniyle- memnuniyetsizliği olduğunu anlamak istemiyor. Hayır, ona göre neden yalnızca kriminal manipülasyonlar olabilir. Bu, güç kaybının her biçimini bir suç olarak algılayan otoriter liderin tipik düşünme biçimi aslında. Demokrasi ise, yalnızca o kazanırsa demokrasi.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: