LİBYA'da İÇ SAVAŞ

LİBYA’DA İÇ SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Libya’da General Hafter’e bağlı güçlerle Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birlikler arasındaki çatışmalarda ölenlerin sayısı 21’e yükseldi. 

Halife Hafter

Libya’nın doğusunda askeri güçlerin lideri General Halife Hafter’in Trablus’u ele geçirmek için başlattığı saldırı ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlerin karşı operasyonuyla bölgede şiddet tırmanıyor.

  • ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo:

”Halife Hafter’in Trablus’a yönelik başlattığı askeri harekata karşıyız. Harekatın derhal durdurulması çağrısı yapıyoruz.”

Mike Pompeo
  • Pompeo:

“Libya’nın başkentine yönelik askeri operasyonların derhal durması çağrısında bulunuyoruz. ABD, Trablus yakınlarındaki çatışmalardan derin kaygı duymaktadır. Hafter’in başlattığı tek taraflı saldırı sivilleri tehlikeye düşürmesinin yanı sıra Libya’nın geleceğini de tehdit etmektedir.”

Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter, 4 Nisan’da Trablus’u ele geçirmek izin taarruz başlattıklarını açıklamıştı.

Fayiz Serrac
  • (Uluslararası toplum tarafından kabul gören) Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac:

”’Başkomutan.’ sıfatıyla Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiğim talimatta, sivillerin hayatına yönelik tehditlere karşı Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nı hava operasyonları düzenlemekle görevlendirdm.”.

  • Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre:

”Tarafların Trablus’un güneyinde yoğunlaşan çatışmalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yükseldi. 27 kişi ise yaralandı. Ölenler arasında bir doktorun bulunduğu belirtildi.”

  • Birleşmiş Milletler (BM)’in Libya’daki misyonunun sözcülerinden Jean Alam:

“Ateşkes olmadı. Ancak biz yine de çatışan tarafların olumlu yanıtlarını bekliyoruz.”

NATO’nun hava saldırılarıyla destek verdiği muhaliflerin 2011 yılında Kaddafi rejimini devirmesinden bu yana ülkede iktidar mücadelesi sürüyor. BM arabuluculuğunda Libya’daki sorunun çözümlenmesi için 14-16 Nisan’da ülkede bir diyalog ve barış konferansının düzenlenmesi planlanıyor.


© Deutsche Welle Türkçe 

Kaynak

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: