İran Devrim Muhafızlarını ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımladık…

ABD Başkanı Donald Trump, ”Devrim Muhafızlarıyla iş yapıyorsanız terörizme parasal kaynak sağlıyorsunuz demektir.”

ABD yönetimi, ilk kez yabancı bir devletin silahlı kuvvetlerini resmen ‘terör örgütü’ olarak tanımladı. Bundan böyle, Irak ve Suriye’de IŞİD ve diğer cihatçı örgütlerin yenilmesinde kritik rol oynayan İran Devrim Muhafızları, IŞİD ve Kaide ile aynı grupta yani ‘terörist’.

Trump:‘Devrim Muhafızları bölgede terörizmi finanse ve teşvik etmekte.”

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın öncülüğünde atılan bu benzersiz adım, İran’ın terörizmin devlet sponsoru olduğu gerçekliğinin yanısıra Devrim Muhafızlarının buna aktif biçimde katıldığını ve devlet yöneticiliğinin kullandığı bir araç olarak terörizmi finanse ve teşvik ettiğini tanıyor.”

İRAN KARŞI HAMLE YAPTI

ABD Başkanı Trump, İran kuvvetlerinin aktif bir şekilde terörizmin finansmanına ve desteklenmesine bir devlet politikası olarak dahil olduğunu, İran üzerindeki finansal baskının ve ‘terörü desteklemenin bedellerinin’ artırılacağını ve İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımladıklarını açıklamış dı.

İran’dan da bir karşı hamle geldi: ”US CENTCOM terörizmi destekliyor”

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi, Amerikan ordusunun Ortadoğu’daki faaliyetlerini yöneten ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (US CENTCOM) ile bağlantılı güçleri ‘terör örgütleri’ listesine aldı.

İran Dışişleri Bakanlığı, Devrim Muhafızlarını ‘yabancı terör örgütü’ ilan eden ABD’ye diplomatik nota da verdi.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.