GENEL

(…)Erdoğan’ın düşüşünü hızlandıracak…

”Özellikle şehirlerde yaşayan gençler, sadece Erdoğan’ı tanıyorlar ve giderek ondan uzaklaşıyorlar. Çünkü partinin politikası onların yaşam tarzına uymuyor.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung yazarı Rainer Hermann yorumladı

Rainer Hermann

”AKP’nin Pazar günü düzenlenen yerel seçimlerdeki yenilgisi bir noktayı gözler önüne serdi: Parti en başarılı günlerini geride bıraktı. 2001 yılındaki kuruluşundan bu yana neredeyse her seçimi kolayca kazandıkları günler geride kaldı. Geçmişte kurmayları ve adaylarının her seçimde mücadele ederken sergilediği tutku da hissedilmiyor.”

İstanbul’da seçim sonuçlarına itiraz etmek zorundaydılar

Rainer Hermann

”Kimilerinde iktidara sahip olmanın getirdiği kibir artarken, kimilerinde de AKP’nin son yıllarda izlediği politikaların getirmiş olduğu hoşnutsuzluk hakimdi.”

Hermann: ”Erdoğan, AKP Genel Merkezi balkonunda seçim sonrası konuşmasını yaparken yanında eşi Emine Erdoğan’dan başkasını istemedi. Ertesi gün AKP İstanbul İl Merkezi’ni ziyaret ettiğinde de tek bir parti yetkilisini selamlamadı. Parti yetkilileri tam da bu yüzden İstanbul’da seçim sonuçlarına itiraz etmek zorundaydılar, hatta belki de kendi konumlarını koruyabilmek için.”

Beklentileri gerçekleştirmek için dört yıllık zamanı var

Rainer Hermann ”Tüm bunlar AKP’nin ya da Genel Başkan Erdoğan’ın sonunun yaklaştığı anlamına gelmiyor. Çünkü yerel seçimler Ankara’daki iktidar dağılımında bir şey değiştirmeyecek.”

Devlet Bahçeli – Erdoğan

”Türkler geçtiğimiz beş yıl içinde altı defa sandık başına gittikten sonra artık bir sonraki seçim dört yıl sonra gerçekleşecek. Erdoğan’ın Türklerin beklentilerini gerçekleştirmek için dört yıllık zamanı var. Meclis de bu açıdan herhangi bir risk oluşturmuyor: MHP ile ittifak halindeki AKP mecliste çoğunluğu elinde bulunduruyor.”

Seçimler bir uyarı ateşiydi

”Yine de seçimler daha fazla gözardı edilemeyecek bir uyarı ateşiydi. Erdoğan politikasını değiştirmez ve AKP 2001 yılındaki reform odaklı kuruluş idealleri ışığında kendini yenilemezse, Cumhuriyet’in 100’ünü yılının kutlanacağı 2023 yılında bir hezimet yaşayabilir.”

Erdoğan ve AKP’yi tehdit eden dört tehlike bulunuyor.

Erdoğan

1-) Partinin ilk günlerindeki canlılığı kayboluyor. Artık mücadele etmiyorlar ve Türkiye’yi ulaştırmak istedikleri bir hedefleri bulunmuyor.

2-) Bu sebeplerle parti içi muhalifler eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül çevresinde eski AKP’nin prensiplerine sadık bir parti kurmak istiyor.

3-) On yıllardır kaybedenlerin partisi olmuş en büyük muhalefet partisi CHP, Pazar günü elde edilen zafer ile bir atılım gerçekleştirdi. Pek çok Türk’ün gözünde AKP’ye alternatif oldular.

4-) AKP’nin şimdiye kadar izlediği siyasetin gittikçe neden daha da başarısız olacağını gösteriyor:

”Uzun vadeli araştırmalara göre Türkiye’de özellikle şehirlerde yaşayan gençler, geçen 10 yıl içinde değişti. 15 ila 29 yaş grubu, bir on yıl önceki aynı yaş grubuna kıyasla daha modernleşti ve sekülerleşti. AKP’yi artık 1990’ların başarısız hükümetleri ile karşılaştırmıyor. Onlar sadece Erdoğan’ı ve AKP’yi tanıyorlar ve giderek ondan uzaklaşıyorlar. Çünkü partinin politikası onların yaşam tarzına uymuyor.”

”Eğer AKP kendini yeniden yaratamazsa geniş tabanlı halk partisi olmaktan çıkacak ve Anadolu’daki muhafazakarların partisine dönüşecek.”

Kaynak Rainer Hermann

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: