GENEL

İlçe Seçim Kurulu’nun AKP’li, MHP’li ve memur üyelerine dün geceden bu yana ulaşılamıyor.

Hem İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına hem de kaymakamlığa bu memurlar hakkında gerekli başvurularda bulunduk. Suç işliyorlar. Sayımın ertelenmesi için zaman kazanmaya çalışıyorlar.

AKP’li aday, Yalova’nın Çınarcık İlçesi’nde seçimleri 16 oy farkla kazandı, CHP’nin sandıkların yeniden sayılması talebi kabul edildi ama AKP’li ve MHP’li seçim kurulu üyelerine ulaşılamadığı için sayım yapılamıyor

CHP’nin adayı Avni Kurt, Yalova Çınarcık’ta 16 oy farkla kaybettiği seçimlerin ardından oyların yeniden sayılması için başvuruda bulunmuş, İlçe Seçim Kurulu 5 sandıktaki geçersiz oyları sayma kararı almıştı.

İtirazlar üzerine, İl Seçim Kurulu dün gece saatlerinde Çınarcık için tüm oyların yeniden sayılmasına karar verdi.

İl Seçim Kurulu’nun bu kararın ardından İlçe Seçim Kurulu, oyların yeniden sayımı için üyelerine çağrıda bulundu.  CHP’li üyeler adliyede hazır bulunurken AKP’li ve MHP’li kurul üyeleri ile kurulun memur üyeleri adliyeye gelmedi.

İlçe Seçim Kurulu Başkanı tarafından tekrar çağrı yapılan CHP’li üyeler dışındaki üyelere dün gece saatlerinden beri irtibat kurulamadı.

Durumu tutanak altına alan İlçe Seçim Kurulu Başkanı sayımın bugün saat 09.30’da yapılmasına ve kurul üyelerine bu şekilde çağrıda bulunulmasına karar verdi.

AKP’li ve MHP’li Üyeler Kaçıyor

Avni Kurt

CHP’nin adayı Avni Kurt: “Dün yaptığımız oyların yeniden sayılması başvurusu  İl Seçim Kurulu tarafından kabul edildi ve oyların yeniden sayılması kararı alındı. Kararın ardından AKP ve MHP’li İlçe Seçim Kurulu üyeleri adliyeden ayrıldı. İlçe Seçim Kurulu Başkanı tüm üyelere çağrıda bulunarak oyların yeniden sayılması için toplanılmasını istedi. Ancak AKP’li ve MHP’li üyelerin yanı sıra kurulun memur üyelerine de ulaşılamadı. Durum tutanak altına alındı ve bugün 09.30’da sayımın yapılması için çağrıda bulunuldu. Ancak hala gelen giden yok. Yaklaşık 6-7 saattir bu üyelere ulaşılamıyor. Bu bir oyalama taktiğidir. oyların sayılmaya başlamasından sonra sayımı durduramayacaklarını bildikleri için sayımı durduracak bir karar alınana kadar kaçmaya devam edecekler.”

Yasal Girişimlerde Bulunuldu

Avukat Fatih Büyükturan: ”Hiçbir yerde bulunamayan, telefonlarına ulaşılamayan kurulun memur üyeleri hakkında gerekli yasal işlemleri başlattık. Hem İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına hem de kaymakamlığa bu memurlar hakkında gerekli başvurularda bulunduk. Suç işliyorlar. Sayımın ertelenmesi için zaman kazanmaya çalışıyorlar.”

Avukat Fatih Büyükturan

Büyükturan: ”Memur üyelerin çalıştıkları kurumlara yaptığımız müracaatta kendilerinin adliyeye gelmek üzere kurumlarından ayrıldıkları ifade ediliyor. Ancak saat 10.00 itibarıyla henüz adliyeye gelmiş değiller. Konuyu kaymakamlığa da taşıdık.”

Kaynak

haber.sol.org.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: