GENEL

Bu saatten sonra belediyeyi bana verseler de gidip belediyeyi yönetmem

”Muş halkına söz veriyoruz: Sizin gasp edilen hakkınızı her türlü hukuk çerçevesinde AYM’ye, AİHM’e götürmek bizim boynumuzun borcudur. Bu anlamda hiç kimsenin bir kuşkusu olmasın.”

HDP’nin Muş Belediye Eş başkan adayı Sırrı Sakık konuştu…

HDP, Muş’ta, İl Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu, Gerekçe: 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde 2 bin 500 oyun geçersiz sayılması…

HDP’nin Muş Belediye Eş başkan adayı Sırrı Sakık:
‘103 sandıkta maddi hata tespit ettik. Burada abluka altındayız. Seçim Kurulu’nda 4 gündür neler yaşanıyor bilemiyoruz. Seçim torbalarının başında uzun namlulu silahlarla özel timler var. Hukuk açıkça çiğneniyor, anayasal suç işleniyor. Muş’ta seçimlere hile karıştırılmıştır. Ağrı’da aldığım bir seçimi kentin selameti için seçime götürmüştüm. Bu saatten sonra belediyeyi bana verseler de bu şaibenin altında gidip belediyeyi yönetmem. Yeniden halkın iradesine başvurulmasını istiyorum.”

Muş’taki yerel seçimlerde kesin olmayan resmi sonuçlara göre:
-AKP adayı Feyat Asya 15 bin 919 (%34.76),
-HDP adayı Sırrı Sakık 15 bin 581 (%33.59) oy aldı.

HDP’li Sırrı Sakık, Ağrı Belediye Başkanlığı yaparken yerine kayyum atanmıştı. Sakık; ”Muş’taki seçimlere hile karıştırıldı.”

”Bir abluka altında seçime gittik. Daha seçim günü sandıklar açılmadan saat 5’te davul zurnalarla kutlama yaptılar. İtirazlarımız devam ederken ve mazbata henüz verilmemişken ilin valisi bir algı operasyonuyla gidip AKP adayını ziyaret ediyor. Ardından 15 gün süreyle toplantı ve gösteri yasağı kararı alınıyor. Seçim günü Seçim Kurulu’nun önü bir kışla gibi olmuştu zaten. Sandık başlarına uzun namlulu özel timler yerleştirildi. Burada farklı bir hukuk uygulandı.”

Sırrı Sakık

Sandıklara müdahele edildi

‘Bizim aldığımız oy diğer partilere, özellikle AKP’ye aktarılarak seçim sonuçları değiştirildi. Şu an Muş’ta halkın vicdanında biz belediyeyi aldık. Geldiğimiz günden beri kamunun bütün yöneticileri anayasal bir suç işlediler. Biz AKP ile yarışmadık. Hakkımız olan hiçbir şeyi burada yaşayamadık. Ama sandıklara müdahale edildi. İtirazlarımız İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. İl Seçim Kurulu’na müracaat ettik. Şu an sandıklarda ne oluyor ne bitiyor bilemiyoruz.”

Seçime hile karıştırıldı

”Ağrı’da aldığım bir seçimi kentin selameti için yeni bir seçime götürmüştüm. Burada da seçimi aldığımızı iddia ediyorum. Hak etmediğim bir şeyi altın olsa dönüp tenezzül edip almam. Ama biz burada hak ettik. Ve şunu diyoruz; burada seçime hile karıştırıldı ve yenilenmesi gerekir.”

Muş’ta çok büyük şaibeler ve haksızlıklar oldu

”Bu saatten sonra belediyeyi bana verseler de bu şaibenin altında gidip belediyeyi yönetmem. Ben yeniden halkın iradesine başvurulmasını isterim. Çünkü Muş’ta çok büyük şaibeler ve haksızlıklar oldu. Seçim gecesi oy kullanmak için Muş’a uçaklar indi. Aramızda 530 oy farkı var. Seçim gecesi dijital verileri iki gün boyunca YSK’ya göndermediler. Türkiye’de sadece iki kentte doğru veri akışı yapılmadı. Biri İstanbul, diğeri de Muş’tu. İl Seçim Kurulu’ndan gelen yanıtı bekliyoruz.”

Pervin Buldan

Muş halkına söz veriyoruz

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan: “Buradaki vesayet sonucu mülki amirler özelinde her türlü hukuksuzluk ve haksızlık yapılarak Muş, bizden alınıp başka bir partiye verilmiştir. Biz bu işin hukuki çerçevede peşini bırakmayacağız. Muş halkına söz veriyoruz: Sizin gasp edilen hakkınızı her türlü hukuk çerçevesinde AYM’ye, AİHM’e götürmek bizim boynumuzun borcudur. Bu anlamda hiç kimsenin bir kuşkusu olmasın.”

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: