Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği’nin jeopolitik gölgesinden çıkıyor

Eski Duma vekili, Rus-Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Markov değerlendirdi

Sergey Markov: “Yakın tarihe bakıldığında Amerikalılar, Türkiye’nin şu anki Erdoğan yönetimine gösterdiği tutum samimi değil. Türkiye’deki darbe girişiminde Amerikalıların parmağı olduğuna dair birçok veri var, fakat ABD Başkanı, asilerin iktidarı ele geçirme girişimini kınamadı.”

Markov: ”Amerikalı politikacılar gibi Avrupalı politikacılar da Türkiye’deki darbe girişimini onaylarcasına sessiz kaldı.”

Sergey Markov

”İncirlik’te hava üssü ve genel olarak üst düzey askeri istihbarata sahip olan Amerika’nın darbe planlarından habersiz olması mümkün değil. Ama Türk yönetimi uyarmadı, bu da iktidardaki AKP’nin ABD tarafından desteklenmediğini gösteriyor.”

”Türkiye, artık başlıca müttefiki olarak Batı ülkelerini değil, Rusya’yı görüyor, fakat aynı zamanda NATO’dan çıkma çabasında değil.”

Türkiye ve ABD arasındaki ayrılma süreci durdurulamaz

Markov: ‘Şu anda dünya, Türkiye’nin ABD ve AB’nin jeopolitik gölgesinden çıkma sürecini izliyor. ABD uzun yıllar boyunca, darbeler organize etse de Türkiye’nin başlıca müttefikiydi.”

”Ancak son 5 yıldır ABD, hem Kürtleri destekleyerek, hem de 15 Temmuz 1016’da meşru Cumhurbaşkanı’nı indirme girişiminde bulunarak Türkiye’nin güvenliği için sorun oluşturmaya başladı. Böylelikle Türkiye ve ABD arasındaki ayrılma sürecinin durdurulamaz olduğu açık.”

Sergey Markov

”AB için de aynı şey geçerli. Türkiye’nin AB’ye üye olma hedefi tüm Türk elit tabakayı birleştiriyordu ve bir bakıma AB’deki elit tabakaları da bu hedefe bağlı tutuyordu. Şimdi, bu hedefin artık olmadığı ve konsolide edici bir fikrin olmadığı ortadayken, fikir kutuplaşması ortaya çıkıyor.”

Türkiye muhtemelen Rusya’nın stratejik müttefiki olacak

‘Türkiye yönetimi, ABD ile birçok konuda son derece sert bir zıtlaşmanın olduğunu çok iyi biliyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin NATO’dan çıkacağını düşünmüyorum, zira NATO bu ülkeye muazzam bir kaynak sunuyor ve kendi bakış açısını ortaya koyma, veto hakkı kullanma olanağı sağlıyor. Türkiye muhtemelen Rusya’nın stratejik müttefiki olacak ve bunun yanında NATO üyeliğini de koruyacak.”

GÜLEN, AMERİKAN-TÜRK İLİŞKİLERİNDE GÜÇLÜ FAKTÖR

Viktor Nadein-Rayevskiy

Rusya Bilimler Akademisi Primakov Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Uluslararası Politik Problemler Bölümü’nün kıdemli araştırma görevlisi, Politik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Viktor Nadein-Rayevskiy’nin değerlendirmesi şöyle;


Darbe girişimini Fetullah Gülen’in organize ettiği…

Nadein-Rayevskiy:“ABD’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebi doğrultusunda Fetullah Gülen’i iade etmediklerini vurgulamak isterim. Türkiye, darbe girişimini Fetullah Gülen’in organize ettiğini kanıtlayan 60 koli belge gönderdi. Ancak ABD Başkanı bu tür konuları çözmüyor, konu Federal yargıcın yetki alanında, fakat Federal mahkeme Türkiye’nin sunduğu dosyalarda güçlü kanıtların olmadığı görüşünde”

Rus uzman: ‘Gülen, Amerikan-Türk ilişkilerinde ‘güçlü bir faktör ve aynı zamanda bir manipülasyon aracı.”

Kaynak

tr.sputniknews.com

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.