GENEL

Türkiye ve ABD arasındaki bu ticaret savaşı daha yeni başlıyor

‘Türk yönetimi, TL’ye destek vermek için son aşamada monetarizm yolunu seçti. TL’ye destek de enflasyona yol açtı ve şimdi Türk ekonomisinin bu durumdan çıkması çok zor hale geldi.”

Moody’s ve Fitch, yatırımcıları Türkiye’den kaçırmaya çalışıyor

Viktor Nadein-Rayevskiy

Rusya Bilimler Akademisi Primakov Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Uluslararası Politik Problemler Bölümü’nün kıdemli araştırma görevlisi, Politik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Viktor Nadein-Rayevskiy’nin açıklamaları…

Türk ekonomisinin bu durumdan çıkması çok zor

Viktor Nadein-Rayevskiy: ”Türk yönetimi, TL’ye destek vermek için son aşamada monetarizm yolunu seçti. TL’ye destek de enflasyona yol açtı ve şimdi Türk ekonomisinin bu durumdan çıkması çok zor hale geldi. Misal Rusya Merkez Bankası, enflasyon korkusuyla rublenin değerini düşük tutuyor. Türkiye ise öyle bir durumdaydı ki, aksine TL’ye destek vermesi gerekiyordu, bu yüzden de enflasyon meydana geldi.”

”Hatırlatırım;Erdoğan’ın ekonomide reform sözünü verdi. Hükümet, küçük işletmelere destek vermeye ve spekülasyonlara karşı mücadele etmeye hazırlanıyor. Ama bu tür tedbirler, ülkeye sermaye girişinin yetersiz olması nedeniyle biraz kısıtlı kalıyor.”

ABD’nin Türk ekonomisine yönelik eylemleri, Türkiye’nin yanıt tedbirlerden çok daha tehlikeli

Nadein-Rayevskiy: “ABD için Türk ithalatı küçük bir yüzde oluşturuyor, ama Türkiye için ABD yönündeki ticaret oldukça önemli. Bu yüzden ABD’nin Türk ekonomisine yönelik eylemleri, Türkiye’nin yanıt tedbirlerden çok daha tehlikeli.”

”Askeri sözleşmeler de ekonomiyi etkiliyor. Örneğin, yaklaşık 20 Türk ileri teknoloji şirketi, F-35 için parça üretiyor. ABD, Türklere askeri teçhizat için yedek parça sevkiyatını durdurabilir, oysa Türkiye’de teçhizatın büyük kısmı Amerikan parçalarla çalışıyor. Şunu kaydetmek gerekir ki, Türkiye ve ABD arasındaki bu ticaret savaşı daha yeni başlıyor.”

‘Moody’s ve Fitch gibi kuruluşlar, bağımsız değiller ve amaçları, kreditör ve yatırımcıların gözünü korkutmak

Sergey Markov

Eski Duma vekili, Rus-Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Markov: “Moody’s ve Fitch gibi kuruluşlar, Çin, Rusya ve Türkiye’ye yönelik önemli konularda ABD’nin tavsiyelerine kulak asıyor. Diğer yandan bu kuruluşların imajı, doğru çıkması gereken tahminlerde bulunmaya dayanıyor, aksi halde kimse onları dikkate almaz ve onlar iflas eder.”

‘Ama burada söz konusu olan bir nevi kendiliğinden gerçekleşen tahminde bulunma çabasıdır, yani bu kuruluşlar olası sorunlar hakkında bilgi veriyor, ilgili kişiler de bu söylentileri dikkate alarak hisseleri satmaya başlıyor ve şirket veya ülke sorun yaşamaya başlıyor.”

Türk ekonomisine zarar verme tavsiyeleri ile..

”Kredi kuruluşlarının son açıklamalarıyla ilgili olarak şu anda, ABD ve Türkiye arasındaki ticaret ve politik savaşın yükselmesi bağlamında, bir nevi kendiliğinden gerçekleşen tahminlerin birleşmesi yaşanıyor. Bu kuruluşlar, doğrudan emir almasa da ABD devlet kurumlarının Türk ekonomisine ve Erdoğan’a zarar verme tavsiyelerini dikkate alarak yatırımcıları ürkütüp Türkiye’den kaçırmaya çalışıyor.”

Kaynak

tr.sputniknews.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: