GÜNDEM

Türkiye’nin derin bir ekonomik krize sürüklendiği…

”Türkiye’nin gelişmekte olan piyasalar arasında en zayıf rezervlere sahip ülke. Kısa vadeli dış borçların net rezerve oranı yüzde 500 ile kurtarılamaz bir düzeyde.”

”Türkiye de bankaları Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında dağ gibi geri ödemeler bekliyor.”

İngiliz Daily Telegraph gazetesi,‘Döviz rezervlerinin azalması ve yabancı yatırımcının kaçmasıyla Türkiye derin bir ekonomik krize sürüklendi.”

Capital Economics yatırım şirketinden William Jackson: ”Türkiye’nin gelişmekte olan piyasalar arasında en zayıf rezervlere sahip ülke. Kısa vadeli dış borçların net rezerve oranı yüzde 500 ile kurtarılamaz bir düzeyde. Asıl kaygı, yabancı bankaların döviz varlıklarını satarak bilançolarını küçültmeleri sonucu kredi daralması yaşanması.”

Daily Telegraph Gazetesi: ”Merkez Bankası’nın Londra’daki swap piyasasında Türk Lirası’nın gecelik faizini düşürmek için attığı adım sonrası, TL değer kaybetmeyi sürdürüyor.”

Swap gecelik faizi bu hafta içerisinde yüzde 1300’ü aşmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarmasının ardından piyasada TL likiditesi artmıştı…

“Merkez Bankası’nın net rezervleri 26 milyar dolara kadar düştü. Bu, piyasaların test ettiği tehlikeli bir uyumsuzluğa neden oldu.”

Capital Economics yatırım şirketinden William Jackson: ”Türkiye de bankaları Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında dağ gibi geri ödemeler bekliyor. Asıl kaygı, yabancı bankaların döviz varlıklarını satarak bilançolarını küçültmeleri sonucu kredi daralması yaşanması.”

UniCredit: ”Türkiye bu yıl yüzde 5’lik bir ekonomik daralma yaşayacak. Bu durumun jeopolitik krizi tetikleyeceğini ve sonunda IMF’den yardım alacağını öngörüyoruz. Devlet borçları için ‘flas risk’leri ölçen kredi temerrüt swapları, geçen hafta 150 puandan 454 puana yükseldi.”

“Türkiye’de yaşanan fırtına coğrafyadan bağımsız olarak en kırılgan gelişen piyasalara da bulaştı…”

Türkiye ekonomisine dair kaygılar, gelişmekte olan başka ülke para birimlerini de olumsuz etkiledi. Perşembe günü Güney Afrika Randı, Brezilya Reali ve Meksika Pezosu değer kaybetti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: