''Türkiye’nin Maduro’ya verdiği destek Amerika’nın politikasına ters ve bu politika yardımcı olmuyor. Türkiye’nin bu desteği verme yöntemlerine ABD Maliye Bakanlığı yaptırımları bağlamında bakmayı sürdüreceğiz.''

ABD Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams…

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela özel temsilcisi Elliott Abrams, basın brifingi…

ABD Maliye Bakanlığı yaptırımları

Venezuela temsilcisi Abrams: ”Türkiye’nin Maduro’ya verdiği destek Amerika’nın politikasına ters ve bu politika yardımcı olmuyor. Türkiye’nin bu desteği verme yöntemlerine ABD Maliye Bakanlığı yaptırımları bağlamında bakmayı sürdüreceğiz.”

Amerikalı üst düzey bir yetkili: ”Türkiye ve Venezuela arasındaki ticareti inceliyoruz ve Amerika’nın yaptırımlarının ihlal edildiğinin tespit edilmesi durumunda harekete geçilecek.”

ABD’nin Venezuela özel temsilcisi Abrams: ”Venezuela sebebiyle ikincil yaptırımların uygulanması bir seçenek. Ancak henüz o aşamaya gelinmedi.”

‘YENİ YAPTIRIMLAR YOLDA’

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela özel temsilcisi Elliot Abrams önümüzdeki günlerde Venezuela’ya yönelik çok önemli başka yaptırımların devreye gireceğini söyledi.

ABD Maliye Bakanlığı, Venezuela’nın devlete ait petrol şirketi PDVSA’ya Amerika’nın mali yaptırımlarından kaçınmasına yardım ettiği gerekçesiyle Rus bankası Evrofinance’a yönelik yaptırım uygulaması getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Venezuela temsilcisi Elliot Abrams: ”Venezuela’da durum özellikle elektrik kesintilerinden bu yana daha da kötüleşti. Amerika’nın Venezuela’dan personelini çekme kararında önde gelen faktör diplomatların güvenliği olduğunu belirtmek isterim.”

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini: ”Venezuela’ya olası bir askeri müdahaleye karşıyız. Böyle bir müdahale edilemez. Veneuzuela’daki krize çözüm, asla dışarıdan empoze edilmemeli”

Mogherini:‘Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido arasındaki anlaşmazlığın siyasi, barışçıl ve demokratik araçlarla çözülmesi gerekir. Ülke içinden ya da dışından gelişecek askeri hamleler kabul edilemez.”

ABD’nin Venezuela’da darbe girişiminin özel temsilciliğine atadığı Elliott Abrams: Türkiye ile Venezuela konusunda, istediğimiz işbirliğini sağlayamadık.”

Türkiye’nin Başkan Maduro’ya desteğini sürdürmesi durumunda altın ticareti ve diğer konularda yaptırımlara uğrayıp uğramayacağı…


Nicolas Maduro – Juan Guaido

Türkiye ile istediğimiz işbirliğini sağlayamadık.

Abrams: “Türkiye’nin Maduro rejimini güçlü bir biçimde desteklediğini söylemek sanırım doğru olur. Biz altın ya da başka değerli Venezuela varlıklarının dışarı çıkarıldığını gördüğümüzde soruşturuyoruz ve hükümetlerden bunu durdurmalarını istiyoruz. Çoğu zaman bunlar o yabancı ülkedeki özel taraflara ait özel işlemler olsalar da. Ancak Türkiye ile istediğimiz işbirliğini sağlayamadık.”

Türkiye’nin ödeyeceği bedel

Abrams: ”Türkiye sadece Venezuela’da değil bütün Latin Amerika’da kendi konumunun altını oyuyor çünkü Latinler bunu izliyor. Latin Amerika’nın büyük ülkelerinin çoğu Juan Guaido’yu desteklediklerini söylediler. Buna da bakacaklar. Bence bu Türkiye’nin ödeyeceği bedel. ABD’nin ikili ilişkiler açısından ne yapacağına gelince bence bunu ikili görüşmelere bırakacağız.”

Abrams: ”Türkiye’nin Maduro’ya verdiği destek Amerika’nın politikasına ters ve bu politika yardımcı olmuyor. Türkiye’nin bu desteği verme yöntemlerine ABD Maliye Bakanlığı yaptırımları bağlamında bakmayı sürdüreceğiz.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: