GENEL

‘uzay çöpü’ uyarısı

ABD: ”Hindistan’ın duyurduğu testin sonuçlarına dair inceleme yapıyoruz. Hindistan gibi uydusavar (ASAT) füze denemeleri yapan her ülkenin uzay çöpü yaratma riski bulunuyor.”

Pentagon ve NASA’dan Hindistan’a, uzay çöpü konusunda uyarı geldi.

Hindistan, uydusavar silahlarını test ettiklerini ve Dünya’nın alçak yörüngesindeki bir uyduyu vurduklarını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan:
”Hindistan’ın duyurduğu testin sonuçlarına dair inceleme yapıyoruz. Hindistan gibi uydusavar (ASAT) füze denemeleri yapan her ülkenin uzay çöpü yaratma riski bulunuyor.”

250’DEN FAZLA ÇÖP PARÇA TESPİT EDİLDİ

Shanahan: “Mesajım şu olurdu: Hepimiz uzayda yaşıyoruz, bunu kirletmeyelim. Uzay, iş yürüttüğümüz bir yer olmalı. Uzay, insanların çalışma özgürlüğüne sahip olduğu bir yer olmalı.”

Pentagon Sözcüsü Dave Eastburn:‘Hindistan’ın testinin ardından 250’den fazla parça tespit ettik ve bunları izlemeye aldık.”

NASA kurum Başkanı Jim Bridenstine: “Bazı insanlar kasıtlı olarak uydusavar kapasitelerini test etmeyi seviyor ve yörüngede çöp alanları yaratıyor ki bugün hâlâ bunu çözmeye çalışıyoruz. Bu aynı ülkeler daha sonra bizzat kendi yarattıkları çöpler konusunda farkındalık için bize geliyorlar.”

NASA: ”Bu tür denemelerde ortaya çıkan enkaz, sivil ve askeri uydu operasyonlarına zarar verebilir.”

Hindistan: ”Deneme alçak yörüngede gerçekleşti ve etkisi de burada sınırlı kaldı, parçalar birkaç hafta içinde dünyaya düşecek.”


Hindistan Başbakanı Narendra Modi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi: ”’Misyon Şakti’ adını verdiğimiz testte, uydusavar füzeyle dünyanın alçak yörüngesinde yer alan bir uydu vurduk. Hindistan böylece ABD, Rusya ve Çin’in ardından bu tarz bir teknolojiye sahip dördüncü ülke olmuştur.”

ABD, 1959’da başladığı bu alandaki denemelerine, büyük miktarda uzay çöpü yaratma riski nedeniyle 1985’de son vermişti.

Rus uzay ajansı Roscosmos, üç metrelik lazerli bir topla alçak yörüngedeki uzay çöplerini imha etmeyi planlıyor. İşlemle ilgili testler başarıyla tamamlanırsa, bu yolla uzay araştırmaları daha güvenli hale getirilecek.

Roscosmos tarafından geliştirilmekte olan lazerle alçak yörüngedeki uzay çöpleri imha edilecek. Rusya Bilimler Akademisi’nin de desteği olan çalışmada, lazerli top geliştirilmekte olan üç metrelik optik bir teleskopta yer alacak. Uzay çöplerini gözlemlemek için tasarlanan teleskop daha sonra dev bir lazere dönüştürülecek…

Lazere dönüştürülecek teleskop için enerji, saha tabanlı bir jeneratör ile sağlanacak. Uzay çöpü temizleyici Dünya’nın yüzeyinden 160 ilâ 2000 kilometre uzaklıktaki, bir kozmonotun düşürmüş olabileceği eldiven gibi her türlü uzay çöpünü imha edecek.

NASA: ”Uzayda bir bilye büyüklüğünde ya da daha büyük 500 bin parça çöp var. Dünya’nın etrafında yaklaşık 30 bin kilometre hızla hareket eden bu cisimlerin en küçük parçası bile uydu ve uzay araçlarına zarar verebilir. 500 bin parçadan 20 bini beyzbol topundan daha büyük.”

Uzay fotoğrafları

© FOTOĞRAF : ESA, AND THE LEGUS TEAM Rusya, uzayda lazerle temizlik yapacak. Bilim insanları uydusavar füzelerin hedefini parçalamasından geriye kalan parçaların diğer parçalarla çarpışma riskine dikkat çekiyor. Bunun dünya yörüngesinde zincirleme bir reaksiyonu tetikleyebileceği konusunda uyarı yapılıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: