''Türkiye'den İran'a yönelik yaptırımları, agresif bir şekilde, uygulamasını bekliyoruz.''

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı, Tahran rejiminin “habis ve alçakça faaliyetlerine” destek olanlara yaptırım uygulamakta kararlıyız

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker:

”Türkiye’den İran’a yönelik yaptırımları, agresif bir şekilde, uygulamasını bekliyoruz.”

ABD, İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 25 şirket ve kişiye yaptırım kararını açıklandı. Ardından Sigal Mandelker, son gelişmeler ve Türkiye’den beklentileri hakkında açıklamalar yaptı.

Sigal Mandelker:

”İran rejimi tarafından, amacı yaptırımları baypas etmek olan, ‘geniş çaplı bir ağ’ tespit ettik. Bu ağ, İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki paravan şirketlerden oluşuyor..

İran rejiminin ‘yaptırımları delme tezgahı’ olarak kurulan ağın merkezinde İran Devrim Muhafızları kontrolündeki Ansar Bankası ile döviz işlemleri faaliyetlerini yürüten Ansar Döviz yer alıyor..

Kurulan bu geniş ağın faaliyetlerine darbe vurmak amacıyla 25 şirket ve kişiyi ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım listesine dahil ettik. İran yaptırımları konusunda kararlı olduğumuzu tekrar vurguluyorum. İran rejiminin ‘dolar, euro ve altın trafiği için’ başvurduğu tezgahları geçmişte olduğu gibi bugün de gün ışığına çıkartmaya devam edeceğiz.”

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Mandelker:

“Diğer ülkelere olduğu gibi Türkiye’ye de mesajımız, yaptırımların agresif bir şekilde uygulanmasıdır… Biz, şirketlerin ya da ülkelerin, bilmeyerek, ya da bilerek, İran rejiminin hileli tezgahı olduğuna inandığımız bir ağda yakalanmalarını görmek istemiyoruz. Tıpkı dün harekete geçerek bu döviz tezgahında yer alan Türk şirketlerini yaptırım kapsamına dahil ettiğimiz gibi, gelecekte de yaptırımlarımızı İran Devrim Muhafızları, Kudüs Gücü, İran Savunma Bakanlığı, ve İran rejimi ile ilişkili olanların, habis ve alçakça faaliyetlerine destek olan diğer şirketlere uygulayacağız..

Yakından izlediğimiz pek çok ülke olduğunu söyleyebilirim. Ya İran hükümeti ile ilişkilerinden ya da İran hükümetinin ilgili ülkelerin zaaflarını, zayıflıklarını açığa çıkararak istismar etmesinden ötürü çok ağır endişe duyduğumuz pek çok ülke var.”

Değer Akal

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: