ABD, 'Ankara ile Washington arasında yapılan savunma anlaşması uyarınca Türkiye'ye teslim edilmesi öngörülen savaş uçaklarının teslimatı dondurulabilinir.'

ABD Savunma Bakanlı: ”Türkiye’nin F-35 programında kalmasını diliyoruz. Ancak bunun yolu S-400 yerine Patriot füze sistemlerini almaktan geçiyor…”

Amerika, yeni nesil F-35 savaş uçaklarının güvenliğini tehlikeye atabileceği gerekçesi ile S-400 anlaşmasına karşı çıkıyor.

Erdoğan: ”ABD’nin itirazlarına rağmen Rusya ile yapılan anlaşma geçerli Bizim S-400’le ilgili bir geri dönüşümüz söz konusu değil.”

ABD’li yetkililer: ”Türkiye, hem S-400 hem de F-35’lere aynı anda sahip olamaz. Ankara ile Washington arasında yapılan savunma anlaşması uyarınca Türkiye’ye teslim edilmesi öngörülen savaş uçaklarının teslimatı dondurulabilir.”

Ankara ile Washington arasındaki gerilimin ana unsurlarından birisini oluşturan F-35 ve S-400 konusu ABD Kongresi’ne taşınmış durumda.

S-400 krizi nedeniyle Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması için girişimde bulunan ABD Kongresi, Savunma Bakanlığı’nın Türkiye ile ilgili raporunu bekliyor. Kongre raporun en geç Kasım’a kadar kendilerine iletilmesini ve o zamana kadar da Türkiye’ye herhangi bir F-35 uçağının gönderilmemesini talep ediyor.

DW,rtr/ÇÖ,GA

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: