GENEL

Küresel enerji talebi ve karbondioksit emisyonu rekor seviyeye yükseldi

Küresel karbondioksit emisyonunda 2013’den bu yana en yüksek seviye görüldü…

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) hazırladığı “Küresel Enerji ve Karbondioksit Emisyonları Statü Raporu…

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) hazırladığı ‘Küresel Enerji ve Karbondioksit Emisyonları Statü Raporu’: ”Enerji talebindeki ve özellikle Asya’da kömür kullanımındaki artışla bağlantılı olarak karbondioksit emisyonu bir önceki yıla oranla 1,7 artışla 33.1 milyar tona yükseldi. Böylece küresel karbondioksit emisyonunda da 2013’den bu yana en yüksek seviye görüldü.”

2018 yılında küresel enerji talebi yüzde 2,3 oranında artış kaydederek 2010’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Rapora göre 2018’de ABD’nin karbondioksit emisyonu yüzde 3,1 artarak, bir önceki yılın altında kaldı. Çin’de yüzde 2,5, Hindistan’da yüzde 4,5 yükseldi. Avrupa’nın karbondioksit emisyonun da yüzde 1,3 oranında azalma Japonya’nın karbondioksit emisyonunda da düşüş yaşandı…

Karbondioksit emisyonu küresel ortalama sıcaklık artışının temel nedeni…

IEA raporu: ”Fosil yakıt kullanımının küresel sıcaklıklara etkisi; kömür tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan karbondioksit, sanayi devrimi öncesinde bu yana küresel ortalama sıcaklıkta kaydedilen her bir santigrat derecelik artışın 0,3 derecesinden fazlasından sorumlu.”

Doğalgaz talebi kömürden doğalgaza geçişin artmasıyla bir önceki yıla oranla yüzde 4,6 arttı.

IEA Başkanı Dr. Fatih Birol: “Doğalgaz dünya enerji talebindeki büyümenin hemen hemen yarısını oluşturdu. Diğer yarısı da kömür, nükleer, yenilenebilir enerji kaynaklarından geldi. Yani tüm bu kaynaklar bir tarafta, doğalgaz tek başına bir tarafta. Bu, inanılmaz bir rakam. Tarihte görülmemiş büyüklükte bir artış. Bu da 2018’in doğalgazda altın yıl olduğunu gösteriyor.”

Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen enerjiye yönelik talep yüzde 4 artı. Ancak uzmanlar uzun süreli iklim hedeflerine ulaşılabilmesi için sürdürülebilir kaynakların kullanımının çok daha hızlı bir şekilde çoğaltılması gerektiğine dikkat çekti.

Reuters/BW,SSB

©Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: