GÜNDEM

Suriye Demokratik Güçleri ülkede özel uluslararası mahkeme kurulmasını talep etti

SDG Dış İlişkiler Sorumlusu Abdülkerim Ömer: “Bağuz’daki zafer terörü yendiğimiz anlamına gelmiyor.”

“Bu yolla IŞİD militanlarına yönelik davaların uluslararası hukuk ve insan hakları sözleşmelerine uygun ve adil bir şekilde görülebileceği”

ABD desteklediği Suriye Demokratik Güçleri:  ”Tutukladığımız binlerce IŞİD militanının yargılanması için uluslararası özel mahkeme kurulmasını talep ediyoruz. Adaletin yerini bulması için uluslararası toplumu, İslam Devleti teröristlerini yargılamak üzere Suriye’nin kuzey ve doğusunda uluslararası mahkeme kurmaya davet ediyoruz.”

“Bu yolla IŞİD militanlarına yönelik davaların uluslararası hukuk ve insan hakları sözleşmelerine uygun ve adil bir şekilde görülebileceği.”

Londra/Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Bşk. Rami Abdel Rahman, Alman: “Suriye’de Kürt güçleri 10 binin üzerinde IŞİD militanını tutuyor.

Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler tarafından esir alınan yabancı uyruklu IŞİD’lilerin akıbetine ilişkin aylardır süren tartışmalar ise henüz sonuca ulaştırılabilmiş değil. Militanlar arasında yüzlerce yabancı uyruklu savaşçı bulunuyor.

Hem SDG hem de ABD Başkanı Donald Trump: ”Yabancı uyruklu IŞİD militanları, Avrupa ülkeleri tarafından geri alınıp, geldikleri ülkelerde yargılansın veya IŞİD militanları Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılansın…”

Suriye Demokratik Güçleri:
”IŞİD’in elinde kalan son toprak parçası Bağuz’da kontrol sağladı, sözde halifeliğin tamamı yok edildi ve IŞİD’in toprak hakimiyeti yüzde 100 yenilgiye uğradı.”

Ancak SDG Dış İlişkiler Sorumlusu Abdülkerim Ömer: “Bağuz’daki zafer terörü yendiğimiz anlamına gelmiyor.”

DW,dpa /SÖ, GA

© Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: