GENEL

Ermenistan ile ilişkilerimiz!

Erdoğan, Ermenistan’la ilişkilerin normalleşmesi için “olmazsa olmaz”şart olarak sadece Yukarı Karabağ sorununa değindi.

‘Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi, Ermenistan ile ilişkilerimizin düzelmesinin olmazsa olmaz şartıdır, bu böyle bilinmelidir.’

Nisan 1993’te Türkiye Ermenistan’la ilişkilerini askıya aldı ve sınır kapılarını kapattı.

Erdoğan, Ermenistan’la ilgili olarak şunları söyledi:

”Azerbaycan’ın en büyük sıkıntı kaynağı Yukarı Karabağ, Türkiye için de aynı derecede sıkıntı kaynağıdır. Kardeşimizin topraklarının yüzde 20’sini işgal altında tutanların, 1 milyondan fazla kardeşimizi öz yurduna dönmekten alıkoyanların bizden sınırlarımızı açmamızı beklemeleri boşunadır, beyhudedir. Türkiye’nin bu konuda tavrı bellidir, nettir, kesindir… Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi, Ermenistan ile ilişkilerimizin düzelmesinin olmazsa olmaz şartıdır, bu böyle bilinmelidir.”

Nisan 1993’te Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ’ın işgâl edilmesi üzerine, Türkiye Ermenistan’la ilişkilerini askıya aldı ve sınır kapılarını kapattı.

İlişkilerin düzelmesi için,  “olmazsa olmazlarımız” 

1- Ermenistan, ülkemize yönelik ‘soykırım’ iftirasının tanınması ısrarından ve bu amaçla dünya çapında yürüttüğü kampanyadan vazgeçecek.
2- Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanıyacak.

Ermenistan, ortak sınırın çizildiği 1920-21 Kars ve Gümrü anlaşmalarını tanımıyor… Anayasasında devlet arması olarak Ağrı Dağı’nı gösteriyor… Ve de 23 Nisan 1990’da kabul ettiği ‘Bağımsızlık Bildirgesi”nde, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesini ‘Batı Ermenistan şeklinde tanımlıyor.

2008’den sonra “Ermeni açılımına” başlandı.

1-Tarih 6 Eylül 2008 / Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan’a resmi ziyarette bulundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın davetlisi olarak, Erivan’da oynanan ve Milli Takımımızın 2-0 galip geldiği Türkiye-Ermenistan Dünya Kupası Grup Elemesi Futbol karşılaşmasını izlemek üzere 6 Eylül 2008 Cumartesi günü Ermenistan’a gitti.

2-Tarih 10 Ekim 2009 / Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan arasında ‘Diplomatik İlişkilerin Tesisi-İkili İlişkilerin Geliştirilmesi’  protokolleri imzalandı, Ama1 Mart 2018’de protokoller hükümsüz ilân edildi.   

3- Tarih 2007 / Erdoğan ve Gül’ün Dış Politika Başdanışmanlığını yapan Ahmet Davutoğlu: ”Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki olmamasının tek nedeni, Ermenilerin Dağlık Karabağ’ı işgâl altında tutmasıdır.”

4- Tarih 2008 / Dönemin Başbakanı Erdoğan: ‘Ermenistan’ın sınırlarımızı tanımaması birinci sorun değil. Şu diasporayla ilişkisini kesmesi lâzım’ 

Bu “açılımlar” yaşanırken Dışişleri Bakanlığımızın internet sitesinde ise Ermenistan ile diplomatik ilişki kurulamamasının belli başlı nedenleri olarak şunlar sıralanıyordu:

1-) ‘Sözde soykırımın’ uluslararası tanınması yönünde Ermenistan’ın çabaları…
2-) Ermenistan Anayasası’nın giriş bölümünde bağımsızlık bildirisinin yer alması ve dolayısıyla sözde 1915 soykırımına atıfta bulunulması…
3-) Ermenistan’ın Azerbaycan’ın toprak bütünüğünü tanımayıp, topraklarının yaklaşık yüzde 20’sini işgâl altında tutmaya devam etmesi…

Dışişleri Bakanlığımızın internet sitesi bugün ne diyor?

‘Türkiye-Ermenistan Siyasi İlişkileri’
1-)Türkiye şimdiye kadar Ermenistan’la ilişkileri normalleştirmeye yönelik, iyi niyet ve kararlılığının göstergesi olarak kendi inisiyatifi ile tek taraflı birçok güven artırıcı önlemi hayata geçirmiştir. Ancak, Ermenistan’dan aynı yapıcı yaklaşım görülememektedir.
2-)Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinde ilerleme kaydedilmediği sürece, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde kaydedilecek bir ilerleme tek başına yeterli ve kalıcı olmayacaktır.

Yeni “Stratejik müttefikimiz” Rusya’nın Ermenistan’la ilişkisi!

1-Rusya ve Ermenistan 2016’da, bir savaş halinde, ‘Tek komuta, tek fikir, tek plan’ anlayışı ile tek bir ordu gibi hareket etmek üzere anlaşma imzaladı. Putin, bu anlaşmayı Temmuz 2017’de onayladı.

2-Rusya, Ermenistan’a 200 milyon dolarlık silah sattı.

3-Rus Savunma Bakan Yardımcısı General Alexander Fomin: ”Ermenistan ordusunun güçlendirilmesi için yardım ediyoruz. Ermenistan’ın Transkafkasya’da Rusya’nın müttefiki ve kilit ortağı. Ermenistan’ın Suriye’de yeniden bir barış ortamının sağlanması için yaptığı insani yardım ve desteğine minnettarız. Ermenistan, Suriye’ye 4 kez insani yardım gönderdi ve Rusya-Ermenistan işbirliğinde deneyimlerimizi arttırdık. Tarihsel olarak Suriye’de çok fazla sayıda Ermeni nüfusu var.”

Türkiye – Ermenistan ilişkileri şimdi ne durumda?

Akdamar Kilisesi’nde yeniden ayin yapıldı. Bu ayine ilk kez “Devletin zirvesini temsilen” Kültür ve Turizm Bakanı da katıldı. 

Hafta içinde Kars’ta hayvan otlatırken, yanlışlıkla sınırı geçen 16 yaşındaki Umut Ali Özmen’in 45 gündür Ermenistan’da tutuklu olduğunun anlaşılmasından sonra Erdoğan’ın, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ı arayıp, Umut Ali’nin iadesini istediği, Paşinyan’ın da bu talebe olumlu yanıt verdiği açıklandı.  

Erdoğan, Ermenistan’la ilişkilerin normalleşmesi için “olmazsa olmaz”şart olarak sadece Yukarı Karabağ sorununa değindi.

Aman dikkat! Dört gözle yeni Ermeni “açılımları” bekleyenler, bunlardan yanlış sonuçlar çıkarmasın!

Müyesser Yıldız

odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: