GÜNDEM

SAMAŞ’ın avukatı Murat Gürses, tartışmalı süreci anlattı.

”Mansur Yavaş ile Necmettin Kesgin adlı şahıs arasında 600 bin dolarlık senetle ilgili yaşanan ihtilaf, göründüğü gibi değil...”

Avukat Murat Gürses: “Necmettin Kesgin çok becerikli bir adam. Sizi bile bazı konularda ikna edebilir. Bu süreçte Mansur Yavaş da mağdur oldu”

Necmettin Kesgin – Mansur Yavaş

Mansur Yavaş ile Necmettin Kesgin adlı şahıs arasında 600 bin dolarlık senetle ilgili yaşanan ihtilaf, göründüğü gibi değil…

Mansur Yavaş ile Necmettin Kesgin arasındaki ilişki, SAMAŞ firmasının, alacağı için Necmettin Kesgin aracılığıyla Mansur Yavaş’la irtibata geçmesiyle başlar.

SAMAŞ ile Necmettin Kesgin arasında danışmanlık sözleşmesi var

SAMAŞ’ın avukatı Murat Gürses:
“Mansur Yavaş ile SAMAŞ arasındali ilişki bir avukatlık ilişkisidir. Necmettin Kesgin tarafından 3. kişi yararına sözleşme hükümlerine göre kurulmuştur. Bizim SAMAŞ Yapı ve SAMAŞ Pazarlama olmak üzere iki firmamız var. 7.11. 2009 tarihinde Necmettin Kesgin ile bir danışmanlık sözleşmesi imzalamıştır.”

Kesgin aracılığıyla Yavaş’tan danışmanlık hizmeti alındı

Avukat Murat Gürses:
“Mansur Yavaş veya benzer bürolar özellikle ticaret davalarında uzmanlaştıkları için yürüttüğümüz davada reddedilen kısımlar da onların alanlarıyla ilgili olduğu için böyle bir hizmet alınması gündeme doğdu. Ama biz Necmettin Bey’le bir sözleşme imzaladığımız sırada doğrudan bir adres belirtmedik. Bu alanda katkı sağlayabilecek bürolardan hizmet alınması için bu işi Necmettin Bey’e verdik. Alınacak hizmet başarıya ulaşırsa ücret ödemesi yapılır, başarı gerçekleşmezse ücret alınmaz”

Vekalet sözleşmelerinde yazılılık kuralı yok

Avukat Gürses:
”Mansur Yavaş’la yazılı sözleşme yapmadık, aracı Necmettin Kesgin’di. Hukukçular bileceklerdir; vekalet sözleşmelerinde yazılılık kuralı yok. Biz Necmettin Kesgin aracılığı ile Mansur Bey’le tanıştık ve aramızda vekalet akti kuruldu. Sözlü olarak kuruldu ve daha ilk görüşme yapıldığı gün müvekkilim şirketler tarafından keşide edilen ve Necmettin Kesgin tarafından da ciro edilerek Mansur Bey’e verilen senetle de teminat altına alındı.”

Necmettin Kesgin, Mansur Yavaş’a ödemesi gereken miktarı icra yoluyla tahsil edip ortadan kayboldu.

Avukat Gürses:
“Bir süre sonra Necmettin Bey müvekillerimden kendi alacağını garanti altına alabilmek için temlikname talep ediyor. Müvekkilerim de vermeyi kabul ediyor. (Temlikname bir kişideki alacağınızı üçüncü bir kişiye devretmenizdir.) Yazılı bir sözleşme hazırlanıyor, bu sözleşme ile de Necmettin Bey mahkemeye başvuruyor ve devam eden kısmın bir miktarını kendi üzerine alıyor. Burdan karar çıktıktan sonra da bu kararı icra müdürlüğüne veriyor ve tahsilat yapıyor. Bu tahsilatın içinde hizmet satın aldığı yerlerin ücretleri de var. Bunlardan biri de Mansur Yavaş. Fakat Necmettin Kesgin parayı alıp ortadan kayboluyor. Bütün mesele de buradan çıkıyor.”

Kurlarda yükselme oldu, Necmettin Kesgin borcunu ödememe kararı aldı.

Avukat Murat Gürses:
‘Kesgin, yaklaşık 3 milyon 200 bin lira tahsil etti ve aldığı miktarın o günkü kurla 900 bin liraya denk gelen 600 bin doları Mansur Yavaş’a vermesi gerekiyordu. Bu süreçte kurlarda yükselme oldu ve yükselince anladığım kadarıyla Necmettin Kesgin bu parayı hiç ödememe kararı aldı.”

Gerek Mansur Bey’den gerekse Necmettin Bey’den böyle bir senet verildiğini pek çok defa duyduk.

Murat Gürses:
“O senet imzalanırken ben orda değildim. Fakat biz temlikleri verirken ilk verdiğimiz senedin iadesi koşulu getirmiştik. Mansur Yavaş’a verilen 600 bin dolarlık senet iade edilecek diye. Anladığımız kadarıyla Necmettin Bey Mansur Bey’den bu senedi istiyor. Mansur Bey de diyor ki sen temliknameyi aldın güzel ama ben alacağımı nasıl garanti edeceğim. O halde sen bana şahsi senedini ver diyor. Bu senet o aşamada düzenleniyor. Necmettin Kesgin Mansur Bey’e şahsi senedini veriyor. Fakat o dönemde Mansur Bey bizimle konuştu. ‘Ben size söz veriyorum, bu senetle ilgili bir işlem yapmayacağım ama alacağımı aldıktan sonra bu senedi size iade etmemde sakınca var mı?’ dedi. Biz de ‘Yok’ dedik. O da haliyle ilk senedi takibe koydu. Ancak mahkeme senedin imzasının sahte olduğunu tespit etti. Biz görmedik ama gerek Mansur Bey’den gerekse Necmettin Bey’den böyle bir senet verildiğini pek çok defa duyduk.”

Necmettin Kesgin, alacağını tahsil etmesine rağmen davanın bitmemesi için elinden geleni yaptı. Kesgin’in tavrındaki değişim, daha fazla para istemesi nedeniyle oldu.

Gürses:
“Biz Necmettin Bey’in eylemleri sebebiyle davayı olması gerekenden 8-9 milyon az bir rakamla anlaşarak bitirmek zorunda kaldık. Tabii yargılaması devam eden konularla ilgili bazı şeyleri açıkça söyleyemiyorum. Bunlar dava dosyalarımızda yazılı. Öyle taleplerle ve tehditlerle karşınıza çıkabiliyor ki bu tür insanlar, çaresizliği hissediyorsunuz. Yaptığı her görüşmeyi, bulunduğu her ortamı kaydeden bir insan.”

Müvekilim olan SAMAŞ şirketi mağdur oldu. Mağdurlardan biri de Mansur Yavaş’tr. Çünkü gerçekten çok emeği oldu fakat haketmeyen kişi parasını aldı Mansur Bey alamadı.

Gürses:
”Necmettin Kesgin’e bide dava açtık. Dava gerekçesi; sözleşmedeki edimlerini yerine getirmemek ve iradeyi fesata uğratmak… Şantaj ve tehdit yöntemlerine başvurmasıyla ilgili açmış olduğumuz davalar da var. Bu yargılamalardan kurtulabilmek için daha önce yapmış olduğu ortam dinlemelerini insanların karşısına çıkartıp davadan vazgeçmezseniz bunları yaparım gibi açıklamalar yaptı.”

Gürses:
”Necmettin Kesgin tarafından siyasi olarak da tehdit edildik. İstedikleri olmadığında Ankara’nın eski belediye başkanına götürüp bazı bilgileri paylaşacağı gibi tehditler defalarca söyledi. Bunla ilgili yazılı beyanı bile var.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: