Kazakistan Devlet Başkanı: ''Hükümet; gelirleri yükseltmek, işgücünü arttırmak ve hayat standarlarını iyileştirme konusunda başarısız...''

Nursultan Nazarbayev,  Kazakistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından beri devam ettiği cumhurbaşkanlığı görevini bıraktığını açıkladı.


Nursultan Nazarbayev

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev:
“İstifa etme kararını aldım ancak bu benim için kolay olmadı. Güvenlik konseyi toplantılarına ve Nur Otan Partisi’ne başkanlık yapmaya devam edeceğim.”

Bir sonraki seçimlere kadar cumhurbaşkanlığı görevini Senato Başkanı Kasım Cömert Tokayev’in üstleneceği belirtildi.


Nursultan Nazarbayev

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntıları gerekçe göstererek Şubat ayında hükümeti feshetmişti.

Yönetim, son yıllarda petrol fiyatlarının düşmesinin de tetiklediği ekonomik krizden dolayı Nazarbayev’in eleştirisine maruz kalıyordu.

Kazakistan Devlet Başkanı: ”Hükümet; gelirleri yükseltmek, işgücünü arttırmak ve hayat standarlarını iyileştirme konusunda başarısız. Bu nedenle, Hükümetin istifasını istedim. Hükumetin geçirdiği birçok yasa ve aldığı karardan dolayı ekonomideki birçok sektörde pozitif gelişme sağlanamadı.”

Kazakistan 1991 yılında bağımsızlığını kazandı ve o günden bu yana devlet başkanlığı koltuğunda, 78 yaşındaki Nursultan Nazarbayev, oturuyor.

Nazarbayev, 2017 yılında başkanlık sistemine son verdi ve bazı yetkilerini parlamento ve hükümete devretti.

Kazakistan, 18 milyon nüfusu ile Orta Asya’nın en büyük ekonomisi. Kazakistan, zengin petrol, uranyum, demir ve altın rezervlerine sahip…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: