GÜNDEM

EYT, İstanbul Valiliği’nden izin aldı

1 milyon civarında çalışan bu mağduriyeti yaşıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT’liler), İstanbul Valiliği’nden izin aldı. Miting saat 12’de Maltepe sahilinde yapılacak.

EYT’liler, bugüne kadar Ankara, Düzce, Edirne, Kayseri gibi illerde basın açıklaması ya da miting düzenlemişlerdi.

EYT Derneği 2015 yılında kuruldu.başkanlığını üstlenen Gönül Boran Özüpak başkanlığını üstlendi.

Gönül Boran Özüpak: ” Yarınki eylemin hedefi en az bir milyon kişiyi toplayarak Türkiye’nin dikkatini seçimler öncesinde bu mağduriyete çekmek…”

”Ben işe başladığımda doldurmam gereken prim gün sayısını ikiye katlamama rağmen yaşı bekliyorum.”

Özüpak: “Ülkemizde kadınların ve erkeklerin emeklilik yaşı 1999’da kademeli olarak uzatıldı. Önce kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşa çıkarıldı. 2008’de yapılan yeni düzenlemeyle emeklilik yaşı 65 oldu. Bu dünyada bir ilk. 4447 sayılı kanunla sigortalılık ve prim gün sayısını doldurmasına ramak kalan insanlar, bir futbol tabiriyle maç oynanırken kural değiştirilmesiyle mağdur edildiler. Bu maalesef toplumsal bir yaradır. Ben işe başladığımda doldurmam gereken prim gün sayısını ikiye katlamama rağmen yaşı bekliyorum. Benim gibi binlerce çalışan kazanılmış hakkının geri verilmesini istiyor.”

EYT Derneği Başkanı: ”Kırklı yaşlarının sonunda ellili yaşlarının başında olan EYT’liler, ya özel sektörde “yaşlandın” baskısıyla kapının önüne konuyor ya da işsiz kalma tehdidini sürekli hissederek çalışıyor. Devlet de bize, ‘daha gençsin, çalış’ diyor.”

”Bizim yaptığımız hesaplara göre en fazla 1 milyon civarında çalışan bu mağduriyeti yaşıyor.”

Özüpak: “Bu sorun sanılandan daha yakıcı. Aileler geçim sıkıntısıyla parçalanıyor, boşanmalar artıyor, psikolojik sorunlar büyüyor. Kimi EYT’liler maddi sorunlarından ötürü çocuklarını okutamıyor. İktidar çevreleri, EYT’lilerin iki milyon olduğunu söylüyor ancak tüm taleplerimize rağmen Sosyal Güvenlik Kurumu resmi verileri bizimle paylaşmadığından tam rakamı biz bilemiyoruz. Tam da bu nedenle bir bilgi kirliliği var. Ancak bizim yaptığımız hesaplara göre en fazla 1 milyon civarında çalışan bu mağduriyeti yaşıyor. Biz kendi yaptığımız hesaptan yola çıkarak İstanbul mitingine 1 milyon kişi gelmesini bekliyoruz.” 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: