GÜNDEM

OKUL MÜDÜRÜ: TOPUKLU AYAKKABI GİYMEK DİNEN CAİZ DEĞİL

‘Bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşlerle nazar-ı dikkati celbetmesinler, çünkü bu tavır erkekleri tahrik eder’

Ankara’nın Sincan ilçesindeki ilkokulun müdürü hakkında soruşturma…

Bakan Selçuk açıklama yaptı;

Ankara Valiliği’nce ilkokul müdürü M.K. hakkında soruşturma başlatıldığını belirterek, “Konuya ilişkin olarak inceleme ve soruşturma yapılmak üzere valilik oluru ile maarif müfettişlerinin görevlendirildiği ve sürecin devam ettiği belirtilmektedir” dedi..

NE OLMUŞTU HATIRLAYALIM!

Ankara Sincan’da Akşemsettin İlkokulu müdürü, kadın öğretmenlere önce topuklu ayakkabının caiz olmadığı yönünde yazı göndermişdi…

TOPUKLU AYAKKABI DİNEN CAİZ DEĞİLDİR YAZISI

Müdür’ün öğretmenlere gönderdiği; ‘Kadınların topuklu ayakkabı giymesi caiz midir?’ başlıklı metinde yer alan ve ‘Bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşlerle nazar-ı dikkati celbetmesinler, çünkü bu tavır erkekleri tahrik eder’ ifadeleri çok dikkat çekiyor.

Yasaklama Kararı… 

Müdür, öğretmenlere gönderdiği, ‘topuklu ayakkabı caiz değildir’ yazısının ardından da 10 Ocak 2019 tarihli resmi bir yazıyla da topuklu ayakkabıyı yasaklamıştı!

Ankara’nın Sincan ilçesindeki ilkokulun müdürü, 10 Ocak 2019 tarihinde öğretmenlere gönderdiği; ‘Okul kararları’ başlıklı yazı:

İlk okul Müdürü

‘Tüm öğretmenlerimize; Okul içerisinde koridorda yürürken sınıflardan ve alt-üst katlardan duyulacak, dersin ahengini ve çalışanların dikkatini dağıtacak şekilde ses çıkarmadan yürünebilmesi hususunda gereğini önemle arz ederim’ dedi.

Ankara Barosu

Ankara Barosu’nun “Gericiliğin normalleştirilmeye çalışılmasına izin vermeyeceğiz” başlıklı açıklama yapmıştı… Şu şekilde:

Karşınızda laik Cumhuriyet’e bağlı hak savunucularını bulacaksınız.

“Bu vesile ile diğer bireylerin yaşam pratiklerine, kişisel tercihlerine karışma hakkını kendinde gören ve hem de bunu devlet memuru sıfatıyla yapan ya da yapmayı düşünen herkese hatırlatmak isteriz ki; özel alanınızda kalması gereken şahsi düşüncelerinizi kamusal alana yaygın hale getirmeye çalıştığınızda karşınızda laik Cumhuriyet’e bağlı hak savunucularını bulacaksınız. Çünkü anılan bu olay, bir ilkokul müdürünün tolere edilebilir düşüncesizliği değil yaşam tercihlerine yapılan çağdışı bir müdahale ve gericiliği normalleştirmeye çalışan beyhude bir girişimdir. Kadın bedeni üzerinden yapılmaya çalışılan her müdahale politiktir. Eğitim yuvalarında olması hiçbir paralel evrende doğru olmayan bu politika, bu zihniyet ve bu zihniyetin yüzyıllarca geriden gelen savunucularının hak ettikleri sosyal ve hukuksal müeyyideyi derhal görmeleri için sürecin peşinde olduğumuzu, tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

CHP’li milletvekilleri Gamze Taşçıer, Okan Gaytancıoğlu ve Sezgin Tanrıkulu, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

                                                                                Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Taşçıer, Gaytancıoğlu ile Tanrıkulu’nun söz konusu yasak iddiasına ilişkin soru önergelerine cevap verdi.

Ziya Selçuk

Bakan Selçuk açıklama yaptı;

Ankara Valiliği’nce ilkokul müdürü M.K. hakkında soruşturma başlatıldığını belirterek, “Konuya ilişkin olarak inceleme ve soruşturma yapılmak üzere valilik oluru ile maarif müfettişlerinin görevlendirildiği ve sürecin devam ettiği belirtilmektedir”Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: