GENEL

Suriye’de yeni inşa edilen, bir füze fabrikası mı?

”Servis edilen uydu görüntüleri, İran’ın Baniyas yakınındaki Cehennem Vadisi’nde karadan karaya füze üretmek ve geliştirmek için çeşitli tesisler inşa etmeye devam ettiğinin kanıtı.”’

istihbarat şirketi ImageSat International’ın (ISI) çektiği uydu görüntüleri

Lübnan sınırına sadece 8 km mesafede

ISI’nın uydu görüntüleri Suriye’deki füze üretiminde İran’ın parmağı olduğu idda edilirken, inşaatın Lübnan sınırına sadece 8 km mesafede olduğu kaydedildi.

Uydu görüntülerine göre tesiste üç hangar ve yeni inşa edilmiş bir su kulesi var. ISI, tüm bunların askeri tesis şablonlarına uyduğunu ifade etti.

Füze Fabrikası Uydu Görüntüleri

Rusya’nın karadan havaya füzelerinin...

Fabrikanın inşa edildiği Safita, Akdeniz sahilinde Tartus’un doğusunda, Lübnan sınırına 8 km mesafede, Rusya’nın karadan havaya füzelerinin konuşlanma alanının yakınında yer alıyor.

Karadan Karaya Füze…

ISI: “İnşaat şablonu, tesisin yeri, faaliyet işaretleri ve bulunduğu bölge bunun füze üretim tesisi olması ihtimalini artırıyor. Bu tesis gerçekten karadan karaya füze üretimiyle ilgiliyse iki hangar üretim hattına ayılmış, üçüncüsünde imalat ya da birleştirme yapılıyor olabilir.”

ISI: ”Hem aktif hem de gelişme aşamasındaki tesiste korunmalı yapılar ya da füze fırlatıcılar saptanamadı, füze motoru veya savaş başlığı üretiliyor gibi görünmedi.”

Hizbullahın yardımı ile…

İsrail’de yayın yapan Kanal 12: ”Lazkiye’nin eteklerinde, Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü yakınında İran, Suriye hükümeti ve Hizbullah’ın da yardımıyla isabetli füze fabrikası çalıştırıyor.”

ISI: ”Bu haberi doğrulayamayacağım. Suriye’nin kuzeybatısında İran’ın karadan karaya füze fabrikasını saptadım, burada İsrail’i vurabilecek silahlar üretiliyor olabilir.

Jerusalem Post gazetesi: ”Servis edilen uydu görüntüleri, İran’ın Baniyas yakınındaki Cehennem Vadisi’nde karadan karaya füze üretmek ve geliştirmek için çeşitli tesisler inşa etmeye devam ettiğinin kanıtı.”’


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: