Erdoğan: "Bu katil bildiri yayınlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemizi, milletimizi, şahsımı da hedef alıyor. Senin her yerin bomba olsa ne yazar.''

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentinde iki camiye
saldırı düzenlendi

Brenton Tarrant

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’ndaki Christchurch kentinde iki camiye saldırı düzenlendi. Saldırının zanlısı 28 yaşındaki Avustralya yurttaşı Brenton Tarrant’ın.

Brenton Tarrant’ın. saldırı öncesi Twitter’dan çok uzun bir ırkçı manifesto yayımladı…

Manifestoda şöyle deniliyor:

“Uluslarımızın, ırkımızın herkesin malumu olan düşmanları toplumlarımız içinde özgürce dolaşıyor, başları dik, kendilerinin dokunulmaz olduğuna inanarak. Gerçekte ne kadar yanıldıklarını çok yakında çok yakında öğrenecekler. Hainler, hain gibi ölmeyi hak eder. 3 yıl da sürse 30 yıl da sürse, bu insanlar, ırkımıza yaptıkları iğrenç saldırıların bedelini ödemeli.”

Bu hainlere hak ettiği ödülü verecek her yöntem mübahtır

“İnsansız hava araçlarına aseton peroksit (TATP) bağlayarak, motosikletlere Patlayarak Oluşan Nüfuz Edici (EFP) yerleştirerek, çimento kamyonlarıyla baskın düzenleyerek… Bu hainlere hak ettiği ödülü verecek her yöntem mübahtır ve teşvik edilmelidir. İrade varsa yol bulunur.”

Her şeyin anası Merkel

“Listenin başında anti beyaz, anti Alman her şeyin anası Merkel var. Onun kadar Avrupa’ya zarar veren ve Avrupa’yı kendi halkından ırksal olarak temizleyen az bulunur.”

Topraklarımızı işgal etmiş Türk istilacılar

“Erdoğan da insanımızın en eski düşmanının ve Avrupa’daki en büyük İslamcı gruplardan birinin lideridir. Bu savaş ağası, şu sıra Avrupa’yı işgal etmiş durumdaki etnik askerlerini ziyaret ederken kanının son damlasını vermeli. Ölümü halihazırda topraklarımızı işgal etmiş Türk istilacılar ile etnin Avrupa halkları arasında yarılmaya yol açarken aynı zamanda Türkiye’nin bölgedeki nüfuzunu zayıflatacak, Rusya’nın baş düşmanlarından birini ortadan kaldıracak ve NATO’yu istikrarsızlaştırıp parçalayacak.”

Beyazların yeniden doğuşu

“Bunu yazarken Londra Belediye Başkanı olan Sadiq Khan, Britanya adalarında Britanya halkının etnik olarak yerinin alınmasının ve haklarından mahrum edilmesinin en açık işareti. Bu Pakistanlı Müslüman istilacı şimdi Londra insanlarının temsilcisi olarak oturuyor. Londinium (Antik Londra), Britanya adalarının tam kalbi. Beyazların yeniden doğuşunun bu istilacıyı ortadan kaldırmaktan daha iyi bir işareti olabilir mi?”

“ANGELA MERKEL’İ ÖLDÜR, ERDOĞAN’I ÖLDÜR, SADIK HAN’I ÖLDÜR”


Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendi.
SALDIRI NASIL GERÇEKLEŞMİŞDİ?

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişi yaşamını yitirdi, 39 kişi yaralandı.

Saldırganın saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladığı ortaya çıktı. Polis saldırıyla ilgili dört kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Saldırı sonrası; Polis, şu uyarıyı yayınladı:

“Aktif bir tetikçi ile Christchurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız.

Polis, saldırganlardan birinin
cinayetle suçladı 

Yeni Zelanda polisi, saldırıların ardından 3’ü erkek biri kadın 4 kişinin yakaladığını açıkladı. Ancak gözaltında olan kişilerin güvenlik-istihbaratın takip listesinde olmadığı belirtildi. Yetkililer, erkek saldırganlardan birinin cinayetle suçlandığını açıkladı. 

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern: EN KARANLIK GÜNLERİMİZDEN BİRİ OLDUĞU AÇIK

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırının ardından açıklama yaptı… “Tarihte benzeri görülmemiş bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bunun Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Açıkçası, burada olanlar, olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir.” dedi.

DEĞERLERİMİZ SARSILMAYACAK

“Biz bu tarz aşırıcılıkları reddedeceğiz. Burası bu tarz ideolojilerin yeri değil. Yeni Zelanda’nın profili bu olay sonrası değişmeyecek” diyen Ardern, şu ifadeleri kullandı: “Bu olayın nasıl olduğunu anlayamayanlar için şunu söylemek istiyorum; biz nefretin kucak açtığı bir yer değiliz. Bu saldırının burada yapılma nedeni; bizim ırkçılık ve nefretle ilgimizin olmaması. Biz her zaman çeşitlilik, dostluk, iyilik ve ortak değerlerimizi paylaşmamızla kucak açan bir ülkeyiz. Değerlerimiz bu saldırıyla kesinlikle sarsılmayacak. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ideolojisinin en sert şekilde lanetleneceğinden emin olabilirsiniz.”

SALDIRGAN 70 SAYFALIK MANİFESTO YAYINLAMIŞ

Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı düzenleyen saldırganın İskoç bir aileden gelen ve Avustralya’da doğan 28 yaşında Brenton Tarrant olduğu tahmin ediliyor.

Saldırganın, kendi YouTube sayfasından 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı.

Tarrant’ın manifestosunda Türklerle ilgili bölüm…

“Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın Doğu yakasında. Ama Boğaz’ın Batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, Avrupa’ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. Konstantinopolis’e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinapol hak edildiği gibi tekrar Hristiyan şehri olacak.”

Tarrant’ın manifestosunda Trump ile ilgi bölüm..

Saldırgan, Trump’tan ‘yenilenmiş beyaz kimliğinin ve ortak amaçlarının sembolü’ olarak bahsetse de, onu siyasi bir lider ve politika belirleyici olarak tanımıyor.

Brenton Tarrant; ”2011 yılında Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik’ten ilham aldım”

SALDIRIYI CANLI YAYINLADI

https://twitter.com/i/status/1106393740233437184

Saldırgan, saldırı anını sosyal medyadan canlı olarak yayınladı… Saldırganın saldırıyı bilgisayar oyunlarına benzer şekilde gerçekleştirdiği, saldırı sırasında silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor.

Aracından inen saldırgan caminin kapısından girer girmez ateş etmeye başlıyor…

Yeni Zelanda’da toplu katliamlar sık rastlanmıyor. Hatta polisler bile her zaman silah taşımıyor.

Ancak 16 yaşının aşanlar, güvenlik kurslarını tamamladıktan sonra standart ateşli silah taşıma ruhsatına sahip olmak için başvuru yapabiliyor. Bu ruhsat, silah satın alma ve denetleme olmadan kullanma imkânı tanıyor.

ANKARA’DAN TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir.
İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yukseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir.”

Erdoğan:, “Terör saldırısını kınıyor, faillerini lanetliyorum”

Erdoğan: “Bu katil bildiri yayınlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemizi, milletimizi, şahsımı da hedef alıyor. Senin her yerin bomba olsa ne yazar. İbadette olan masum Müslümanları gittin taradın. Ahlaksız, alçak, sen kolayı seçtin.”

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu katil bildiri yayınlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemizi, milletimizi, şahsımı da hedef alıyor. Neymiş boğazın batısına geçmeyecekmişiz. Yoksa ne olurmuş. İstanbul’a gelip hepimizi öldürüp topraklarımızdan sürer Ayasofya’yı minarelerinden kurtarırlarmış. Be hey gafil, önce şunu bil… Ben neden girdim içeri. Ziya Gökalp’in şiiri vardı. Sen hangi milletle konuşuyorsun, neyi konuşuyorsun. Senin her yerin bomba olsa ne yazar. İbadette olan masum Müslümanları buldun, elinde silahla gittin taradın. Ahlaksız, alçak, sen kolayı seçtin.”

Erdoğan: “Müslümanlar olarak asla baş eğmeyeceğiz ama asla bu alçakların seviyesine de düşmeyeceğiz. 31 Mart’ta İslam ve Türkiye düşmanlarına mesajımızı vermeye hazır mısınız? Kökeni, inancı, meşrebi ne olursa olsun günahsız her masum insanın ölümüne karşı aynı ilkeli duruşu sergileyeceğiz.”

Erdoğan: ”İslam düşmanı katiller ellerine silahlarını alıp cuma namazı için toplanan Müslüman kardeşlerimize saldırıyorlar. 49 kardeşimiz şehit oldu. Bunların dışında 3 tane Türk var, onlar da yaralı, bir tanesi ile görüştüm.”Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: