GENEL

Patates ve adrese teslim kararname…

Bazı iddialar var; Ülke genelinde binlerce mağazası olan bir market zincirinin ‘tedarikçisi’ için bu kararın alındığı yönünde!

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması kararı karşısında, Patates üreticileri, ‘Şok olduk şu anda ithalat yapmayı gerektirecek bir durum yok.” dediler.

Erdoğan imzaladı, 200 bin ton patatese ‘sıfır gümrük’ ile ithalat izni verildi.

Patates Üreticileri: *-Şu anda ithalat yapmayı gerektirecek bir durum yok. *-Bize ithalatla ilgili bilgi vermedikleri gibi görüşümüzü de soran olmadı. *-Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ve bürokratları Niğde’deydi. Birlikte toplantı yaptık. İthalatın konusu hiç geçmedi. *- Şu anda patateste ürün temini ile ilgili bir sorun yok. Bakanımıza geçen hafta anlattık. *- Patateste aşırı fiyat artışı da yok. Yılbaşından bu yana 200 kuruş artıyor sonra tekrar düşüyor. Buna rağmen imzalanan kararname bizi şok etti. *-Bazı iddialar var. Ülke genelinde binlerce mağazası olan bir market zincirinin ‘tedarikçisi’ için bu kararın alındığı yönünde. Elimizde kanıt olmadığı için net olarak söyleyemiyoruz. Ama görünen o ki adrese teslim bir kararname olmuş.

*-Türkiye’nin 25 ilinde toplam 141 bin 650 dekar alanda patates üretimi ‘hastalık’ gerekçe gösterilerek yasaklandı. 

*- Alınan bu yasak kararı, dünyada “patates lobisi” olarak tanınan Kanada merkezli dünyanın en büyük dondurulmuş-işlenmiş patates üreticisi olan McCain Foods adlı gıda tekeli bünyesinde 2013-2018 arasında üst düzey yöneticilik ve danışmanlık yapan Bekir Pakdemirli’yi akıllara getirdi. 

*-CHP Niğde Milletvekili Ömer Feth Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

Pakdemirli’ye Sordu!

1-Ülkemizde ne kadar alanda hangi ürünlere dikim ekim yasağı uygulanmaktadır? 2-Ekim yasağının nedeni nedir? 3-Ekim yasağı hangi illerdedir? 4-Ekim yasaklama süreci ne kadardır? 5-Ne kadar il, ilçede hayvan hastalığı nedeni ile riskli alan ilan edilmiştir? Bu riskli alanlar hangi illerdedir? 6-Kamu ve KİT kuruluşlarda arazi ya da besicilikte riskli alan ve arazi uygulaması bulunmakta mıdır?”

Soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli,

1-Karantina nedeniyle 25 ilde 141 bin 650 dekar alanda patates ekiminin yasaklandı. 2-Türkiye’de en çok patates ekilen illeri olan Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon’da patates ekimi yasaklandı. 3-Patates siğili, patates ve domateste bakteriyel solgunluk, patates kahverengi çürüklüğü, patates halka çürüklüğü ve patates kist nematodlan hastalıkları nedeniyle bu bölgelerde ekim yasağı uygulandı. 4-Patates ekimi yasaklanan bölgelerde münavebe önerildi ve alternatif ürün eken üreticilere destekleme ödemesi yapıldı.


Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli, KİMDİR? 

*-Bakan Bekir Pakdemirli, Gıda, bilgisayar ve otomotiv alanında çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulundu ve yöneticiliğini yaptı. *-2013-2018 arasında Kanada merkezli çok uluslu McCain Foods adlı gıda tekelinde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık görevlerinde bulundu. McCain Foods, dünyanın en büyük dondurulmuş ve işlenmiş patates şirketi. Kamuoyunda “patates lobisi” olarak biliniyor. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top