GENEL

Türkiye slumpflasyona girdi!

Dolar cinsinden geçen yıla göre GSYH’miz 67 milyar dolar düşmüş bulunuyor.
2018 yılında kişi başına gelirimiz 914 USD gerilemiş

Ekonomist Mahfi Eğilmez Yazdı…

TUİK: ”Türkiye ekonomisinin yüzde 3 oranında küçüldü.

Ekonomist Mahfi Eğilmez: ”2018 yılının son çeyreğinde Türkiye ekonomisi ‘küçülen ekonomiyle beraber yükselen enflasyon’ şeklinde tanımlanan slumpflasyona girdi.”

Eğilmez:”Ekonomi yüzde 3 küçüldü bu sonuç sürpriz miydi? Bence kesinlikle değildi. Hatta sanayideki ve talepteki büyük çöküşe göre iyi bir oran olduğunu söylemek bile mümkün.”

Ekonomist Mahfi Eğilmez:

*-2018 yılında GSYH 3.701 milyar TL oldu. Yıl ortası USD/TL kuru olan 4,72 ile bunu dolara çevirirsek dolar cinsinden 2018 GSYH’si 784 milyar USD ediyor.
Bu durumda kişi başına gelirimiz (784 milyar USD / 81,4 milyon =) 9.632 USD olarak bulunuyor.

*-2017 yılında GSYH’miz 851 milyar USD idi.
Bu durumda kişi başına gelirimiz 10.546 USD

Dolar cinsinden geçen yıla göre GSYH’miz 67 milyar dolar düşmüş bulunuyor.
2018 yılında kişi başına gelirimiz 914 USD gerilemiş

Türkiye 2017 yılında dünya sıralamasındaki 17’ncilik sırasını Hollanda’ya kaptırarak 18’inci sıraya gerilemiş bulunuyor.
Türkiye 2017 yılında kişi başına gelir ile dünyada 64’üncü sırada idi. şimdi dünya sıralamasında 71’inci sıraya gerilemiş oluyor.

BÜYÜME – KÜÇÜLME

2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 küçülen ekonomi 2018 yılının tümünde yüzde 2,6 gibi potansiyel büyümenin oldukça altında bir büyüme sergilemiş oldu.

2018 Dördüncü çeyrekte; *-Hane halkı tüketimi yüzde 8,9’luk küçülmüş *-Yatırım harcamaları yani gayrı safi sabit sermaye oluşumu yüzde 12,9’luk küçülmüş. *- İthalattaki yüzde 24,4’lük küçülme de aslında üretimdeki düşüşün bir başka yansımasını veriyor. *-Üretim yönünden hesaplanan bütün kesimlerde yani sanayi, inşaat, hizmetler, finans, tarım- dördüncü çeyrekte ciddi küçülme yaşanmış görünüyor. *-Finans kesiminde yaşanan büyük daralma yüzde 16,2 reel kesimi de etkilemiş bulunuyor. Bu daralmanın iki nedeni var:
1- Finans kesimi borç ödemede sıkıntı çeken reel kesime yeni kredi açmakta istekli davranmıyor.
2- Yüksek faizler ve düşük talep reel kesimin yeni kredi talebinde bulunmasını engelliyor.

SLUMPFLASYON 

Türkiye, 2018 yılının son çeyreğindeki ortalama yüzde 22,4 enflasyon ve yüzde 3 küçülmeyle birlikte slumpflasyona girmiş bulunuyor.

Slumpflasyon – (enflasyon içinde küçülme): Bir ülkede yüksek enflasyon olgusuyla birlikte ekonomik küçülme de yaşanması halini anlatan bir kriz durumudur.

Slumpflasyon; Ekonomik krizlerin en zoru budur. Çünkü burada bir yandan enflasyonu düşürmeye uğraşırken bir yandan da ekonominin küçülmesini önce durdurmaya sonra da büyümeye döndürmeye yönelik bir ekonomi politikası uygulamak gerekmektedir. Makroekonomik hedeflerin ve politika araçlarının birbiriyle çelişkisi en fazla burada ortaya çıkar. Bir yandan enflasyonu düşürmek, bir yandan büyümeye geçmek, bir yandan bunlara eşlik etmesi büyük olasılık içinde olan işsizlik artışını engelleyip istihdamı artırabilmek birbiriyle çelişen hedeflerdir.

Kaynak

www.mahfiegilmez.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: