Cezayir Cumhurbaşkanı adaylığını geri çekti ve seçimler ertelendi

AbdulazizButeflika Cezayir’de 1999’da yönetime geldi ve 4 dönemdir görev yapıyor.

82 yaşındaki Buteflika, sağlık sorunlarına rağmen 18 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir kez daha aday olmuş, bu nedenle ülkesinde protestolar başlamıştı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, yeniden aday olması nedeniyle bir süredir devam eden protestoların ardından geri adım attı. Abdulaziz Buteflika, adaylık başvurusunu geri çekti.

Hakim ve avukatlar protesto etti

Başkent Cezayir’deki Yargı Konseyi binası önünde toplanan hakim ve avukatlar, Buteflika’nın adaylığı aleyhinde sloganlar attı.

Avukatlar Sendikası Başkanı Abdulmecid Silini: “Biz burada tutumumuzu ortaya koymak için toplandık. Cezayir halkının değişim talebinin karşısında durabilecek kimsenin olduğunu sanmıyorum.”

Bicaye kentinde hakimler, ilk kez Buteflika karşıtı protesto gösterilerine katıldı.  Cezayir İnsan Hakları Savunma Birliği: “Hakim ve avukatlar aynı ailedendir. Yargının bağımsızlığı halkın talebidir”

Cezayirli Avukatlar Birliği’nin aldığı karar gereği, bugünden itibaren ülkedeki tüm mahkemelerde 4 gün boyunca tüm adli işlemler boykot ediliyor.

GREVLER ARTARAK DEVAM ETTİ

Cezayir’de dün başlayan grev dalgası bugün büyürken, başkentin çeşitli bölgelerinde öğrenciler protesto eylemlerine sürdürdü. Jijel eyaletinde yer alan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şirketi tarafından yönetilen Djen Djen Limanı işçileri greve başladı.
Mila kentinde yer alan Katarlı bir şirketin ortak olduğu Bellera Fabrikası işçileri de greve gitti.
Annaba kentinde ülkenin en büyük demir-çelik fabrikası El-Hicar, Buteflika aleyhindeki grev sebebiyle üretimin tamamen durdu
Tunus sınırına yakın Tebessa ilinden gelen demir ham maddesinin demir yolu işçilerinin başlattığı grev nedeniyle kente ulaşmadı ve fabrikada üretim bu nedenle durdu.
Cezayir banliyö treninin doğu, batı ve güney hatlarında da seferler yapılmazken Cezayir, Bicaye ve Annabe Limanlarının işçileri de greve katılanlar arasında yer almıştı.
Pek çok kentteki dükkanlarda, toplu taşıma araçlarında ve okullarda kısmi greve gidilmişti.

Ayn Beniyan ve Zeralda ile kentin doğu banliyösündeki Burc el-Bahri ve Dergane’de öğrenciler Buteflika’nın adaylığını protesto etti.

Cezayir Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı
”2018-2019 eğitim öğretim yılı için üniversitelerde daha önce 21 Mart-5 Nisan olarak belirlenen bahar tatilinin 10 Mart- 4 Nisan’a çekilmesine, yaz tatilinin de 4 Temmuz yerine 11 Temmuz’a ertelenmesine karar verildi.”

BUTEFLİKA: ADAYLIĞIMI GERİ ÇEKTİM

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini ve adaylığını geri çektiğini duyurdu

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.