AKP, ‘3 bin 600 ek gösterge’ düzenlemesini seçimden önce çıkarmayı düşünüyordu, ancak bundan daha sonra vazgeçti.. Gerekçeleri… Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) Ankara’da yaptıkları eylem…

AKP, “hakkını sokağa çıkarak arama” eğiliminin artarak örgütlü bir hale geleceği endişesi yaşıyor.

AKP seçimlerden önce öğretmen ve polisler başta olmak üzere kamu çalışanlarına emeklilikte “3 bin 600 ek gösterge” düzenlemesini Meclis’ten çıkarması bekleniyordu.

EYT Ankara Mitingi Korkuttu!

“3 bin 600 ek gösterge” konusunda MYK toplantılarında bir çalışma yapılması yönünde karar alındı. Ancak AKP, bu yöndeki kararından son anda vazgeçti. Bu kararın alınmasında emeklilikte yaşa takılanların Ankara’da yaptıkları miting etkili oldu.

AKparti yöneticileri: “Kendilerine emeklilikte yaşa takılanlar olarak tanımlayanlar eylem yaptı ve hükümet üzerinde baskı kurmaya çalıştı. Seçimden önce yapılacak bir düzenleme kötü bir örnek oluşturup herhangi bir konuda hak talep eden kesimlerin hakkını sokakta araması ve örgütlenmesi gibi bir durum ortaya çıkarır. Bu da eylem baskısıyla hükümete sürekli bazı düzenlemelerin dayatılmasını getirir. Böyle bir durumda da ekonomik dengeler açısından yürütme organı görevini sağlıklı biçimde yürütümez.”

Erdoğan, öğretmen, polis, sağlık çalışanları ve imamlar için ek göstergenin 3 bin 600’e çıkarılacağı vaadinde bulunmuştu.

Kaynak

haber.sol.org.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: