GENEL

​TUS sorularını sızdırdığı iddia edilen dershane…

”Dün FETÖ’nün yaptığı sınav hırsızlıklarının sonucunda Türkiye hâlâ bedel öderken, bugün devlete yerleştirilen başka cemaatler üzerinden yine aynı iddiaların konuşulması, ‘Ne zaman ders alacağız’ sorularını da beraberinde getiriyor.”

Cemaatler arasındaki kapışma!

24 Şubat’ta yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sorularını çaldığı iddia edilen TUSDATA Dershanesi’nin İskenderpaşa adlı cemaatle bağlantısı ortaya çıktı.

Ne Olmuştu?

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) soru ve yanıtları, ÖSYM tarafından daha açıklanmadan önce sosyal medyaya düştü!
İddiaya o ki; sınav günü bazı Whatsapp gruplarında sınav soruları görüntülendi,İddialarının odağındaki TUSDATA isimli dershane bir açıklama yaptı ve iddiaları reddetti.,,

Sınava giren M. isimli doktor:  “Bugün TUS dershanesine gitmeden başarı elde etmek çok zor. Büyük paraların döndüğü büyük bir sektöre dönüştü TUS sınavı. TUS dershanesinin sınav öncesi 50 kişilik özel gizli grup oluşturduğunu ileri sürülüyor. Sınav soruları derece yapmaları için bu özel gruba verildi iddiası var.”

ÖSYM’den yanıt!

ÖSYM Başkanlığı Hukuk Müşavirliği :
*-ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda, sınavlara giren bazı adaylarca sınav esnasında sorular ezberlenerek (bazen farklı adaylarca sınav esnasında ezberlenen sorular sınavdan sonra bir araya getirilerek) sınav sonrasında facebook, twitter, instagram, whatsapp, youtube gibi sosyal medya platformları üzerinden paylaşılabilmektedir. 
*-Nitekim CİMER başvurunuza konu TUSDATA yayınevi tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında; yayınevinin kendi hocalarının sorularda hata olup olmadığını saptamak için 2019-TUS sınavına girdiği ve sınav sonrasında soruları orijnaline en yakın şekilde çıkartarak soruları sınav bittikten sonra whatsapp üzerinden paylaştıkları açıkça ifade edilmiştir.
*-Telif hakkı Başkanlığımıza ait olan sınav soru ve cevaplarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa aykırı olarak Başkanlığımızın yazılı izni olmaksızın yayınlanması suç teşkil ettiğinden sınav sonrasında soruları izinsiz yayınlayan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmakta ve aynı zamanda erişimin engellenmesi kararı verilmesi, Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliğinden talep edilmektedir.
*-İlgili CİMER başvurusuna konu 24.02.2019 tarihinde gerçekleştirilen 2019-TUS sınavı ile ilgili olarak sınav sona erdikten saatler sonra bazı sona sorularının Başkanlığımızın telif haklarını ihlal ederek yayınlanması nedeniyle ilgili kişi ve kurumlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.   

TUS sorularını sızdırdığı idda edilen TUSDATA’nı kurucusu Sami Selçukbiricik, İskenderpaşa Cemaati’nin Asfa Ferda Koleji Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yaptı.

Menzil Cemaati, Sağlık Bakanlığı’nı adeta tam anlamıyla ele geçirdi! ama 24 Haziran seçimleri sonrasında Sağlık Bakanlığı’na İskenderpaşa Cemaati’ne mensup Fahrettin Koca getirildi.
Sağlık Bakanlığı’nda Menzil – İskenderpaşa kavgası gün geçtikçe daha sık görülmeye başlandı…

Soruların sızdırılması olayında, kimilerinin parmağı İskenderpaşacıları gösterirken, İskenderpaşacılar ise söz konusu sızıntıların Menzilcilerin kumpası olduğunu söylüyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top